Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Survivor 2023

Vary ano, Colours ne: Ne všechny festivaly dostaly zelenou. Některé budou až příští rok

Velké letní festivaly se v roce 2021 neuskuteční.
Zdroj: Pixabay
+ Další 2 fotografie
Kam vyrazit

Bude se letos konat váš oblíbený festival? Zatímco filmový festival Karlovy Vary se letos pravděpodobně uskuteční, fanoušci hudebních festivalů budou mít smůlu. Pořadatelé velkých kulturních akcí už mají jasno, jestli současná situace dovolí uspořádání jejich akce, či zda bude lepší ji odsunout. Kterých velkých akcí se letos dočkáme a na které si budeme muset ještě rok počkat?

Festival Karlovy Vary 2021

Letošní Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary se uskuteční ve dnech 20. - 28. srpna 2021. Organizátoři se rozhodli upustit od zaběhnutého termínu na začátku letních prázdnin a 55. ročník karlovarského festivalu byl posunut téměř až na jejich konec. „Jsme přesvědčeni, že posun nám nabídne lepší možnost uspořádat tuto kulturní akci tak, aby svým rozsahem byla co nejbližší podobě, na jakou jsou naši diváci a návštěvníci zvyklí,“ vyjádřil se prezident festivalu Jiří Bartoška. Příští ročník by se dle jeho slov měl konat už v tradičním čase, tedy od 1. do 9. července 2022.

Novinkou letošních Varů bude platforma KVIFF.TV, která bude nabízet během festivalu vlastní exkluzivní informačně-publicistický obsah a postupně také celoročně přinášet artový program. První aktivitou prezentovanou na platformě KVIFF.TV bude 16. ročník Pragueshorts Film Festivalu, který je naplánován na 2. – 27. června 2021. Festival, který je tradiční sesterskou akcí MFF KV, proběhne letos kombinovanou formou a představí to nejzajímavější z nejnovější světové produkce krátkometrážní tvorby.

Werich na Letní scéně Musea Kampa

Další kulturní akcí, na kterou se můžete těšit, je inscenace, která zprostředkuje nekonvenční a v mnohém objevný pohled na život Jana Wericha. Představení Werich připravují tvůrci úspěšné inscenace Meda a premiéra je plánovaná na 14. června 2021 na Letní scéně Musea Kampa. V režii Adély Stodolové Laštovkové si Wericha v mladším věku zahraje Vojtěch Kotek, s postupujícími léty se na jevišti v „moudrého klauna“ promění herec Václav Kopta.

"Jsem hrdá na to, že se nám podařilo dát dohromady výjimečnou skupinu tvůrců a herců, kteří pracují na představení Werich. Každý v této republice ví, kdo Jan Werich byl, ale jen hrstka o něm má nějaké podrobnější informace. Proto jsme se rozhodli přiblížit životní příběh této herecké legendy v představení, které má ambici především se podívat Janu Werichovi do jeho bohatého vnitřního světa," říká Daniela Sodomová, producentka a autorka představení Werich.

Letní shakespearovské slavnosti 2021

Nechte se očkovat Shakespearem a užijte si léto ve společnosti anglického divadelního génia a těch největších českých hereckých hvězd. Nejen Praha, ale také Brno, Ostrava a Bratislava opět ožijí Shakespearem. „Věříme, že si v létě konečně trochu vydechneme a po dlouhém půstu si opět naplno užijeme také divadlo. Chystáme festival ve stejném rozsahu, jako jsou naši diváci zvyklí z předcovidové éry, tedy včetně nové premiéry, na kterou se již velice těšíme,“ uvedl umělecký ředitel Letních shakespearovských slavností Libor Gross.

Letošní ročník odstartuje 28. června v Královské zahradě Pražského hradu premiérou magické komedie Bouře s hvězdným obsazením. Diváci se mohou těšit na herce Davida Prachaře, Josefa Poláška, Marka Daniela či Elišku Křenkovou. V polovině srpna se pak v pražské premiéře představí slovenská inscenace největší milostné tragédie všech dob, Romeo a Júlia, ve které i zahráli Soňa Norisová, Sisa Sklovská, David Hartl nebo Mária Schumerová. Kdo si rád dává literárního velikána Shakespeara v originále, může se těšit na Sen noci svatojánské v podání Prague Shakespeare Company. Kdo není v angličtině zběhlý, jako berlička mu pomohou české titulky.

Na programu nebudou chybět ani osvědčené kusy z minulých let: uhrančivý Hamlet, energická Zimní pohádka, rozverné Veselé paničky windsorské, alžbětinské manželské etudy aneb Zkrocení zlé ženy nebo roztomile lehkovážné Mnoho povyku pro nic. Předprodej vstupenek odstartoval 4. května 2021.

Hudební festivaly se znovu posouvají

Upořádat velký hudební festival nejde z týdne na týden, což je důvod, proč pořadatelé jednotlivých velkých akcí oznamují posun o další rok. Jedním z důvodů je také skutečnost, že zahraniční kapely posunuly svá turné a nelze s nimi tak letos počítat. Jako první posunul termín konání festival Colours of Ostrava. Nejdříve se tak akce v Dolních Vítkovicích bude konat od 13. do 16. července 2022. První potvrzenou hvězdou je americká kapela Twenty One Pilots.

Letos zpláčou nad výdělkem také pořadatelé královéhradeckého festivalu Rock for People. Fanoušci se dlouho očekávaných Green Day a Fall Out Boy dočkají až v termínu 16. až 18. června 2022.

Nick Cave na Metronome Festivalu

Fanoušci Nicka Cavea si mohou v kalendářích označit 23. až 26. června 2022, což je plánované datum uskutečnění pátého ročníku festivalu Metronome Prague, který se bude konat na pražském Výstavišti. Jedna z největších osobností současné hudební scény dorazí na tuto akci se svou kapelou The Bad Seeds. Kromě něj dorazí třeba také americký zpěvák a skladatel Beck.

"Slíbili jsme všem trpělivým držitelům vstupenek velké překvapení. Věřím, že stejně jako my mají z této novinky velkou radost. Účast Becka a Nicka Cavea na programu jedné akce, to je vskutku raritní hudební událost," řekl jeden z producentů akce David Gaydečka. Limitovaná série třídenních vstupenek je již nyní v prodeji.

Finalistky Miss Czech Republic zahalené do písku: Krásky nafotily dechberoucí snímky v rozpálených dunách

Další články

Nejnovější kauzy