Tady už přestává veškerá legrace, už týden je v Tunisku vyhlášen výjimečný stav a tamní prezident dokonce uvedl, že v zemi už není bezpečno. Ze země teď občany stahuje Velká Británie. „Jsme teď v kontaktu s cestovními kancelářemi, které se budou snažit dostat svoje klienty co nejrychleji domů,“ uvedl ministr Hammond pro BBC.

Výzva platí pro všechny občany ubytované v letoviscích i ty, co cestují po zemi na vlastní pěst. Některé cestovky už pozastavily prodej zájezdů. Jak píše web topky.sk, pokud se i přes varování Brit do Tuniska vydá, nemůže počítat s tím, že bude extra pojištěn.

Podle Hammonda úřady sice nemají konkrétní informace o tom, že by se chystal další teroristický útok po vzoru toho před dvěma týdny v letovisku Sousse, k němuž se přihlásil Islámský stát a zemřelo při něm 38 turistů, nebezpečí se ale stupňuje a další útok je prý vysoce pravděpodobný.

Úřady také zveřejnily mapu měst, kterým by se lidé měli vyhnout. Oranžovou barvou jsou vyznačeny oblasti, do kterých by lidé měli cestovat, jen pokud je to nezbytně nutné. Červeným oblastem by se ale turisté měli vyhnout úplně. Jak je patrné, mapa nedává prostor k optimismu.

Nepanikařte! Jestli české ministerstvo po vzoru Británie přehodnotí svoje stanovisko, o tom vás budeme co nejdříve informovat. Tunisko je oblíbenou prázdninovou destinací tisíce Čechů. Pakliže se k Británii přidají i další země, může být tento krok pro tamní turismus a výnosy z něho likvidační.