Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy StarDance 2019 Extra Host (pořad) demonstrace proti Babišovi Události roku 2019

Nejnovější kauzy

Hurikán Dorian míří do Evropy. Ovlivní počasí v ČR, říká meteoroložka Dagmar Honsová

+ Další fotografie
zkáza
Hurikán Dorian dosáhl nejvyššího, pátého stupně ve chvíli, když se nacházel nad ostrovem Bahamy. Turisticky vyhledávanou destinaci v Karibiku takřka srovnal se zemí a zanechal po sobě sedm mrtvých. Podle meteoroložky Dagmar Honsové má Dorian dorazit v půlce září i do Evropy. Co to bude konkrétně znamenat pro Českou republiku?

K nám by měl hurikán Dorian dojít zhruba za 10 dní. Nemusíme se ale bát, že by dorazil v takové síle, se kterou pustošil Karibik. „Hurikány jsou v podstatě tropické cyklony a když míří z Karibiku, pohybují se po východním pobřeží Ameriky, tam zeslábnou, změní se v tlakovou níži a potom se můžou dostat zpátky přes Atlantik, většinou přes Velkou Británii nebo Skandinávii nad Evropu. Sem už se ale dostanou jako tzv. ex-hurikán,“ popisuje vývoj meteorologického jevu Dagmar Honsová.

Neznamená to tedy, že by u nás létaly střechy a auta. „Sem už se hurikán dostane jako oblast nízkého tlaku vzduchu. K nám tedy vždycky přinese intenzivní srážky a zesílení větru,“ vysvětluje dále meteoroložka.

Není to ale poprvé, co se nad Evropu ex-hurikán dostal. „Loni v září se nad Velkou Británií také objevil ex-hurikán, který sem ale nezasáhl. Před dvěma lety to byl ex-hurikán Mária, ta přišla dokonce i do střední Evropy nad Německo. Přinesla sem intenzivní déšť, takže celý den vydatně pršelo,“ uvedla Honsová.

Jelikož je nyní Dorian ještě hodně daleko, nedá se s jistotou určit, kdy dorazí do Evropy. „Bude tu za jeden až dva týdny a tlaková níže, kterou přinese, potrvá jeden, ale i třeba čtyři dny,“ uzavřela Honsová.

Dorian napáchal na Bahamách obrovské škody. Bahamský premiér Hubert Minnis uvedl, že 60 procent budov v zemi je zničených a jedna z chudinských čtvrtí byla zdecimována úplně. Dorian zeslábl až v úterý kolem 11. hodiny, kdy se dostal na druhý stupeň intenzity. Nyní se dostává na sever k Floridě, tu by ale zasáhnout neměl. Proto se obyvatelé vrací do svých domovů. Po dvoudenním řádění na Bahamách, si hurikán vyžádal sedm obětí. Počet mrtvých však bude nepochybně ještě stoupat. Informuje o tom britský deník Daily Mail.

Mohlo by vás zajímat

Další články