Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Varianta omikron válcuje Česko: Jaké jsou příznaky onemocnění

Varianta omikron: Za chvíli převládne. Jaké jsou příznaky onemocnění?
Zdroj: Pixabay.com
koronavirus

Vysoce infekční varianta koronaviru nabírá na síle už i v Česku. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) novinářům sdělil, že by tato varianta měla u nás převládnout v půlce ledna. Pozitivní je, že podle dosavadních zjištění má nákaza omikronem mírnější příznaky. Přečtěte si, jak poznáte, že jste se nakazili právě omikronem.

Nová varianta koronaviru omikron se už i v České republice silně rozšiřuje. Dominantní by se měla podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) stát v polovině ledna. Omikron je vysoce infekční, zároveň má ale většina infikovaných mírnější příznaky. Ty se však od předchozích variant mohou mírně lišit.

Stejně jako u předchozích variant má velká většina lidí směs příznaků, které poměrně rychle odezní a nevyžadují nemocniční péči. Lékaři zjišťují, že mnohé z těchto příznaků mají tendenci vypadat jako běžná infekce horních cest dýchacích. Jinými slovy, co si vy sami představujete jako běžné nachlazení. Je to většinou rýma, bolest v krku a ucpaný nos. Kašel je mírnější než u předchozích variant, pokud vůbec nějaký kašel je, a horečka je rovněž o něco méně častá.

Hlavní příznaky omikronu

Podle údajů z Velké Británie, které zveřejnilo sdružení amerických rozhlasových stanic NPR, jsou hlavními příznaky u omikronu rýma, bolest hlavy, únava, kýchání a bolest v krku. S omikronem se příznaky také objevují rychleji. Několik studií zjistilo, že inkubační doba – tedy doba, za kterou se rozvinou symptomy po nákaze - je asi tři dny. Oproti tomu u delty trvala asi čtyři dny a u původní varianty více než pět.

Další rozdíl, kterého si lékaři všímají: Ztráta čichu a chuti, považovaná za vemi častý znak nemoci covid-19, není u omikronových infekcí zdaleka tak běžná. A méně pacientů, včetně i starších lidí, má příznaky související s problémy dolních cest dýchacích, jako je dušnost.

Zároveň se zdá, že určité symptomy se projevují více u omikronu než u delty. Tři, které si získaly hlavní pozornost, jsou nevolnost, noční pocení a bolesti dolní části zad. Ale je také možné, že lékaři a pacienti jednoduše věnují těmto příznakům více pozornosti, než tomu bylo u dřívějších variant.

Stále také není jasné, do jaké míry jsou vakcíny a předchozí infekce zodpovědné za mírnější konstelaci příznaků u omikronu. Očkování třetí dávkou zůstává každopádně nejspolehlivější ochranou před infekcí i těžkým průběhem.

Pozor na antigeny

Nákaza omikronem je specifická ještě z jednoho důvodu. Její infekci totiž nemusí zachytit antigenní testy kvůli rozdílné struktuře viru. Brněnská laboratoř Elisabeth Pharmacon analyzovala několik pozitivních vzorků antigenními testy a ty zachytily pouze třetinu z nich. "Pokud bychom všechny omikron pozitivní testovali antigenně, pak bychom zachytili jen každého třetího,“ potvrdil zjištění pro Český rozhlas ředitel laboratoře Omar Šerý z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. Doporučuje se proto v případě podezření zvolit spolehlivější PCR metodu.

Bolestná zpověď Moniky Binias: S o 24 let mladším Petrem přišli o dítě. Bojovala i s tchyní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy