Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 StarDance 2023: kompletní přehled

Varianta omikron se šíří Českem: Jaké jsou její příznaky?

Omikron: Jaké jsou příznaky?
Zdroj: Profimedia.cz
Koronavirus

Nová varianta koronaviru s názvem omikron děsí Česko. Počty nakažených stoupají a lidé mají z nové mutace přirozeně strach. Jaké jsou její příznaky? Jejich výčet přinesl například portál Mirror.

První zaznamenaná nákaza variantou omikron v Česku byla na konci listopadu 2021 u šedesátileté ženy z Liberecka. Ta se jí nakazila zřejmě v Namibii, odkud krátce předtím přicestovala. Jako první na případ upozornil server TN.cz.

Omikron se šíří rychle a v jiných zemích, jako Velká Británie nebo Švédsko, již značně dominuje. Odborníci se obávají, že se brzy ve veliké míře dostane i do České republiky.

Jaké jsou příznaky?

Odborníci říkají, že je omikron nakažlivějí než mutace alfa, která v Česku převládala na jaře 2021, a také nakažlivější než delta. Má totiž více viru v horních cestách dýchacích a dokáže tak snadněji nakazit další. Příznaky jsou následující: kašel, únava, zacpaný nos a vyčerpání. Neliší se tak nijak výrazně od běžné rýmy. Dle serveru Mirror patří k dalším příznakům také bolesti svalů, dolní části zad a noční pocení.

Průběh nemoci by měl být mírný, pokud byl jedinec očkován dvěma dávkami vakcíny, jak říkají vědci. Je také důležité poznamenat, že vir zůstává hlavně v nosohltanu a nenapadá tolik plíce, proto by neměl být tak nebezpečný. Vědci doufají, že se z omikronu stane "jen jakási chřipka" a tím by tak celá pandemie skončila.

Tajný vztah Kristýny a Andreje z Big Brothera. Znali se ještě před show

Související články

Další články

Nejnovější kauzy