Trendy tagy Čauky lidi Survivor 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Vánoční trhy v Praze: Konat se budou, ale se značnými omezeními

Strom na Staroměstském náměstí.
Zdroj: Jakub Patera/eXtra.cz
Vánoce s covidem

Praha zrušila kulturní program na vánočních trzích na Staroměstském náměstí. Důvodem je epidemická situace. Nebude se konat ani slavnostní rozsvěcení vánočního stromu. Novinářům to dnes oznámili zástupci pražského magistrátu a společnosti Taiko, která organizuje vánoční trhy v Praze. Taiko bude letos pořádat trhy na Staroměstském náměstí a na náměstí Republiky. Na Václavském náměstí trhy nebudou. "Uděláme maximum pro to, abychom dodrželi všechna nařízená opatření a aby se lidé na trzích cítili bezpečně," řekl předseda představenstva společnosti Taiko Libor Votruba.

Návštěvníci trhů, kteří si budou chtít zakoupit občerstvení, musí prodejcům občerstvení ve stáncích předložit doklad o očkování nebo o prodělání nemoci covid-19. Povinné bude rovněž nošení respirátorů nebo adekvátní náhrady ve chvíli, kdy se lidé budou po areálu trhů pohybovat a nebudou konzumovat. Prodejní stánky budou podle pořadatelů trhů rozmístěné s dvoumetrovým odstupem a u každého prodejního místa bude umístěna nádoba s dezinfekcí. Organizátoři zároveň upozornili, že opatření se mohou měnit v závislosti na situaci a platných vládních nařízeních.

Kvůli epidemické situaci v zemi organizátoři trhů zrušili kulturní program, který se měl na Staroměstském náměstí konat. Z týchž důvodů se neuskuteční ani slavnostní rozsvěcení vánočního stromu. To bylo původně plánované na sobotu 27. listopadu. "Pokud to epidemická situace a platná opatření dovolí, budou se konat vánoční trhy. Z preventivních důvodů však připravujeme rozsvícení vánočního stromu a pořádání trhů odděleně," uvedl pro eXtra.cz Vít Hofman, tiskový mluvčí pražského magistrátu.

Strom se rozsvítí v noci

Vánoční strom by se měl rozsvítit o následujícím víkendu. Zatím ale není jasné, ve který den a v jaký čas k tomu dojde. "Během celého týdne se bude strom zdobit. V průběhu prvního adventního víkendu by se měl rozsvítit. Pravděpodobně to bude někdy v noci,“ uvedl pro iDnes.cz mluvčí Technologie hlavního města Prahy Martin Drozd. Vánoční strom bude ve zlatých a červených barvách, oznámil předseda představenstva Technologie hlavního města Prahy (THMP) Tomáš Jílek. Zvolené dominantní barvy mají podle něj odkazovat k barvám hlavního města, jimiž jsou žlutá a červená.

Loni vánoční strom zdobily ozdoby v barvách trikolory. Strom, který do Prahy přicestoval z obce Pěnčín v Libereckém kraji, se na Staroměstském náměstí nyní zdobí. Bude na něm mimo jiné světelný řetěz o délce šest kilometrů, 240 světelných koulí různých velikostí a 3D sněhové vločky. Na špici smrku vysokého 22 metrů bude vánoční hvězda.

77 prodejních míst

Trhy se budou konat od soboty 27. listopadu. Na Staroměstském náměstí budou stánky s občerstvením či dekorativními předměty do 6. ledna 2022. Návštěvníci trhů se tam mohou těšit na 77 prodejních míst s občerstvením, vánočními dekoracemi a doplňkovým sortimentem. Otevřené budou od 10:00 do 22:00. Na náměstí Republiky trhy skončí 26. prosince.

Související články

Další články