Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Vánoční tradice královské rodiny: Vtipné dárky, společné zdobení stromku i test personálu

Vánoční tradice královské rodiny: Vtipné dárky, společné zdobení stromku i test personálu
Zdroj: Profimedia.cz
+ Dalších 5 fotografií
vánoce
Vánoce nejsou jen o rozdávání dárků a štědrovečerní večeři. Každá rodina má své tradice, které dlouhodobě dodržuje a britská královská rodina není výjimkou. Zatímco některé tradice se moc neliší od těch, které dodržují i běžní lidé, jiné by se daly nazvat až bizarními.

Britská královská rodina v období Vánoc dodržuje velkou spoustu tradic. Některé z nich, jako například pořádání vánočních večírků či velké večeře v obklopení dalších aristokratů, se letos vzhledem ke koronaviru zřejmě nepodaří dodržet, na jiné ale nepochybně dojde.

V průběhu roku je Alžběta II. královnou, během Vánoc je ale i vůdčí osobností královské rodiny, na tradicích totiž lpí ze všech nejvíc. Na jednu z nich se dokonce připravuje už půl roku před Štědrým dnem. Během své letní dovolené už vlastnoručně podepisuje vánoční pohledy, které rozesílá v prosinci. S předstihem začíná proto, že jich podle britských médií rozesílá nejméně 750.

Společné zdobení stromečku

Každý rok se rodina sejde ke společnému zdobení vánočního stromku. Zatímco dospělí členové obvykle sedí či stojí opodál, děti se při zdobení vyřádí. Královna je mezitím krotí, aby to nepřehnaly, nemá totiž ráda přeplácanost. Kam děti nedosáhnou, tam stromek dozdobí jejich rodiče. Hvězdu na špičku vždy nasazuje zásadně jen princ Philip

V domově královny jsou hned tři vánoční stromečky, jeden z nich zdobí děti, další dva zdobí služebnictvo. Součástí dekorací jsou i sklenění andílci, kteří jsou velmi starým dědictvím a které jednoho dne s největší pravděpodobností dostane do vlastnictví následující panovník.

Testování personálu

Už před nástupem do služeb královské rodiny je služebnictvo důkladně prošetřeno - personál musí být bezúhonný a především pečlivý. V období Vánoc královna ráda testuje, zda mají její zaměstnanci smysl pro detail, a to velmi zvláštním způsobem.

Tracey Waterman, která má přijímání personálu na starosti, má za úkol každé Vánoce položit mrtvou mouchu na koberec, ke krbu či na jakékoliv jiné místo, kde je vidět, ale zároveň může být snadno přehlédnuta. V dokumentu Inside Sandringham: Holidaying with the Queen prozradila, že z 10 zaměstnanců si mouchy obvykle všimne zhruba polovina.

Vtipné dárky

Jakkoliv se mohou členové britské královské rodiny zdát jako suchaři, kteří se do vtipkování příliš nehrnou, opak je pravdou. Naplno svůj smysl pro humor projevují ale jen v kruhu svých příbuzných a přátel, dokonce i při výběru dárků.

Princezna Anne dala princi Charlesovi z legrace záchodové prkénko potažené bílou kůží. On si dárek tak zamiloval, že si ho s sebou vozí na cestách. Kate Middleton pak princi Harrymu dala květník s hlínou v krabici, na níž byl nápis "vypěstuj si přítelkyni". To bylo ještě v době, kdy byl nezadaný.

Další tradice

Na další zvyky, které britští aristokraté v období Vánoc dodržují, se podívejte v galerii. V některých z nich možná poznáte i sami sebe, jiné jsou naopak poněkud neobvyklé.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy