Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Victoria Velvet Survivor 2024 - aktuálně

Vánoční televizní program: Dvě premiéry i česká klasika, svátky budou nabité pohádkami

+ Dalších 12 fotografií

Vánoce jsou časem domácí pohody a pohádek, o které se televize perou již měsíce dopředu. Letos nás čeká překvapení. Česká televize prohrála boj o oblíbenou pohádku Tři oříšky pro Popelku, kterou tento rok uvede TV Nova. Zato ale představí dvě premiéry. Na Štědrý večer se můžeme těšit na pokračování Tajemství staré bambitky a o den později nás čeká Krakonošovo tajemství. Svůj vánoční program nám televizní stanice odhalily v tiskových zprávách.

Česká televize bez Popelky

Uvedení vánoční pohádkové premiéry se stalo pro Českou televizi tradicí a ani letos tomu nebude jinak. "Poprvé ve výpravné televizní pohádce odhalíme skutečné Krakonošovo tajemství. Málokdo totiž ví, kdo vlastně byl a odkud se vzal. Náš pohádkový příběh přinese jednu z možných odpovědí. Obrovského úspěchu se dostalo pohádce Tajemství staré bambitky 2, na kterou přišlo od letošního jara do kin na půl milionu diváků. ČT ji uvede v televizní premiéře a nezapomeneme samozřejmě ani na její první díl, Tajemství staré bambitky, jednu z nejúspěšnějších českých pohádek posledních dekád," prozradil generální ředitel České televize Petr Dvořák v tiskové zprávě.

Na Štědrý večer se tak můžeme těšit na Tajemství staré bambitky 2, které volně navazuje na děj prvního dílu. Představí se nám tu nová postava královny Julie ze sousedního království, kterou si zahrála Veronika Khek Kubařová. "Byla jsem opravdu šťastná, že můžu být u natáčení, protože tuhle pohádku mám velmi ráda. Nejen natáčení na zámku byl pro mne splněný dětský sen. Přála bych si, aby se dostala k mnoha lidem a dělala radost," vyjádřila své nadšení herečka a dodala, že by se nebránila ani pokračování.

Nová pohádka vyšoupla rovněž očekávané Krakonošovo tajemství, které nám tedy může zpříjemnit alespoň Boží hod vánoční. V ní se nám jako pán hor ukáže herec David Švehlík, který měl z role velkou radost: "Krakonoš byl pro mé dětství zcela zásadním hrdinou díky Františku Peterkovi a Krkonošským pohádkám. V té naší je ale postava pána hor jiná a rovnou mohu slíbit jisté překvapení. Pro mne je poctou zahrát si v pohádce. Obzvláště pak, když je jako tato dobře napsaná, má dobré obsazení a výborného režiséra."

Postavou Krakonoše ale podobnost s Krkonoškými pohádkami prý končí. "Náš příběh má všechny atributy současné, atraktivní a žánrově rozmanité pohádky. Vánoce a pohádky od sebe nelze oddělit. Patří k tomu, co si lidé vytvořili a přidali k vánočním svátkům. Jsou spolu, jsou doma u jednoho stolu, a kromě toho pak u pohádky sdílejí příběh i emoce, o kterých si mohou povídat. A to je pro atmosféru Vánoc také důležité," uvedl režisér pohádky Peter Bebjak. V dalších rolích uvidíme například Jakuba Prachaře, Ondřeje Sokola nebo Leonu Skleničkovou.

To jsou tedy plánované novinky, ale pohádek bude ve vánočním vysílacím schématu samozřejmě mnohem více. Jako již tradičně se můžeme těšit na oba díly Anděla Páně, první díl Tajemství staré bambitky, Čertí brko, Peklo s princeznou, O vánoční hvězdě nebo Pyšnou princeznu. A vynechaná nebude ani loňská štědrovečerní pohádka Jak si nevzít princeznu.

Mimo pohádky nás čekají také nestárnoucí klasiky jako Pelíšky, Na samotě u lesa, Postřižiny, Samotáři, Adéla ještě nevečeřela nebo Marečku, podejte mi pero!

Chybět nebude ani tradiční součást předvánočního programu, Adventní koncerty České televize. V pořadí již dvaatřicátý ročník zahájí první adventní neděli přímý přenos z Břevnovského kláštera.

Silvestrovský večer bude věnovaný koncertu Pocta Karlu Gottovi, kdy mu na jednom pódiu vzdají hold známé osobnosti.

Tento rok nás bohužel opustí program ČT3, který se s námi rozloučí legendárním titulem Saturnin. Do nového roku pak vstoupíme na ČT1 s televizní premiérou filmu Zátopek.

A pokud tato pestrá nabídka nestačí, ČT zve do kina na novou komedii Vánoční příběh.

Tři oříšky i přání pro Popelku na Nově

Trumfy v rukávu má ale i Skupina Nova. "Výběr těch nejoblíbenějších českých komedií a filmů ze zlatého fondu české, respektive československé kinematografie spolu s tradičními akvizičními snímky s vánoční tematikou – to jsou základní pilíře programového schématu Skupiny Nova na letošní Vánoce. Na Štědrý večer nabídneme nejklasičtější z filmových pohádek. Letos totiž v hlavním vysílacím čase uvedeme nesmrtelné Tři oříšky pro Popelku s legendární Libuší Šafránkovou. V rámci vánočního schématu nabídneme i nedávný norský remake tohoto československého 'rodinného stříbra' s názvem Tři přání pro Popelku," uvedla programová ředitelka TV Nova Silvia Majeská v tiskové zprávě.

Norská pohádka vzbudila při svém uvedení do kin mezi diváky divokou diskusi. Zejména pak polibek mezi dvěma muži, který byl z mezinárodní verze vystřihnut  a nad kterýmžto činem se národ nemohl shodnout, zda byl oprávněný, či ne. Kontroverzní remake uvede TV Nova již 20. prosince. Náš český originál pak tedy v hlavní vysílací čas Štědrého večera.

Jako každý rok si na Vánoce budeme také moci zazpívat spolu se Svěrákovými Třemi bratry. Následující den nás pak čeká jedna z prvních moderních pohádek Nejkrásnější hádanka z roku 2008.

Dále bude Nova vysílat klasiky jako Nebojsa, Císařův pekař a pekařův císař, Princezna se zlatou hvězdou na čele, Dovolená s Andělem nebo Vesničko má středisková. Těšit se můžeme i na několika Oskary oceněný film La La Land.

Překvapení v podobě speciálního dílu z hradu Kašperk letos čeká na fanoušky nekonečného seriálu Ulice. "Několik let vysílání Ulice končilo zhruba týden před Štědrým dnem a my jsme nemohli ukázat, co se děje uvnitř našich uličních domácností, jak naše postavy tyto výjimečné svátky prožívají. Naštěstí se našlo řešení právě v podobě vánočního speciálu, který se vysílá o Štědrém dnu," prozradila kreativní producentka Ulice Silvia Klasová.

Dále nás čekají sváteční díly Snídaně s Novou s živými hudebními vystoupeními a poslední den roku již tradičně Silvestrovské zprávy plné toho, co se tak úplně nepovedlo. Premiérou bude letos Zábavný pořad Tvoje tvář má známý hlas – Velký silvestrovský případ, v němž se bude Ondřej Sokol, Aleš Háma a Martin Finger snažit vyřešit únos Lucie Borhyové.

Sám doma s Primou

Skupina Prima letos vsadila na trochu světovější program. Na Štědrý večer se tak můžeme těšit na Kevina, který zůstane Sám doma jenom proto, aby o den později na 1. svátek vánoční mohl zůstat rodinou zapomenutý v New Yorku v Sám doma 2.

Z dalších perel světové kinematografie se na TV Prima můžeme těšit třeba na Pretty Woman, Dáběl nosí Pradu nebo vánoční komedii Grinch, který se zřejmě i letos pokusí ukradnout Vánoce.

Ale samozřejmě se na české pohádky úplně nezapomnělo. Kromě klasik jako jsou Princ a Večernice, Šíleně smutná princezna nebo Třetí princ TV Prima uvede i moderní kousky. Během vánočních svátků jsou do vysílacího schéma zařazeny i poměrně nové pohádky Hurvínek a kouzelné muzeum, Sedmero Krkavců a Když draka bolí hlava.

Těšit se můžeme i na mnoho speciálů oblíbených pořadů - 7 pádů s Písničkou, Vánoční speciál Máme rádi Česko, Inkognito – Silvestr 2022, Silvestrovských 7 pádů Honzy Dědka a Silvestrovskou Partičku.

Seznam vsadil na české klasiky

Za svými známějšími konkurenty nezaostává ani Seznam TV. Ta vsadila stejně jako loni na české pohádky. "Letošní Vánoce na Televizi Seznam budou ve znamení nejznámějších českých pohádek, které ve vysílání doplní vybrané zahraniční tituly," uvedl ředitel Televize Seznam Ivan Mikula v tiskové zprávě.

Televizní Vánoce tak odstartuje 23. prosince Pankrác, Servác a Bonifác v nestárnoucí rodinné komedii Tři veteráni. Na Štědrý den se pak můžeme těšit na legendární pohádky S čerty nejsou žerty či Jak se budí princezny. Boží hod si budeme moci ještě více zpříjemnit u pohádek O statečném kováři, Obušku, z pytle ven! a Byl jednou jeden král a druhý svátek vánoční se pak konečně ukážou i Chobotničky z druhého patra.

Silvestrovský večer na Seznam TV bude patřit speciálnímu dílu zábavného soutěžního hudebního pořadu Jukebox Honzy Dědka. Do speciálu si moderátoři pozvali Jakuba Koháka, Lukáše Pavláska a Lucii Vondráčkovou, takže můžeme čekat pořádnou porci zábavy.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy