Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Vánoční předpověď počasí: Dočkáme se na Štědrý den sněhové nadílky?

V loňském roce se Vánoce nesly v duchu historie.
Zdroj: trhypraha.cz
Vánoční počasí
Všichni by si jistě přáli, aby na letošní Vánoce napadl sníh. Podle předpovědi meteoroložky Dagmar Honsové se tohle přání ale opět nevyplní, protože takzvaná předvánoční obleva, která je způsobena teplým a vlhkým prouděním do střední Evropy, přichází až se 70% pravděpodobností. Letošní Vánoce tedy budou nejspíše zase na blátě.

Poslední roky je zcela nemožné vidět na Vánoce sníh. Pokud jste velkými nadšenci sněhu a na Vánoce se bez něj neobjedete, musíte vyrazit na hory. To je totiž jediná možnost, jak sníh na Štědrý večer zastihnout.

"Na Adama a Evu čekejte oblevu nebo Vánoce jsou Májem zimy. Tzv. předvánoční obleva, která je způsobena teplým a vlhkým prouděním do střední Evropy, přichází až se 70% pravděpodobností. Proto jsou bílé Vánoce v nížinách vzácností. V Praze je pravděpodobnost bílých Vánoc 10%. Není to jen otázka posledních let. Dokazuje to například i pranostika Na Adama a Evu čekejte oblevu, která vznikla už v 17. století," sdělila meteoroložka Dagmar Honsová pro eXtra.cz.

Napadl vůbec někdy sníh o Vánocích?

Odpověď je ano. Totiž ne každý rok byly Vánoce na blátě. Některé roky jsme se na Štědrý den dočkali pořádné sněhové nadílky. V roce 2001 se místy vyskytovalo přes 50 cm sněhu a na horách až 140 cm. Pořádně bílé Vánoce přinesl i rok 1996 nebo 1969, kdy v nížinách leželo přes 70 cm sněhu. Samozřejmě pokud vyrazíte na hory, je to jistota. Například v roce 2005 a 1988 leželo na horách skoro 200 cm sněhu.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy