Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině Prezidentské volby 2023 Výměna manželek 2023

Vánoční otevírací doby obchodů: Vláda upřesnila, kdy si během svátků nenakoupíte

Nakupování se v dnešní době stává bojovkou. Bez košíku a roušky se do supermarketu nedostanete.
Zdroj: Profimedia
+ Další fotografie
Vánoce

Víte, jak si nakoupíte ve vašem oblíbeném supermarketu během nadcházejících vánočních svátků? Vláda novými opatřeními na tiskové konferenci situaci zpřehlednila, i tak se však otevírací doby jednotlivých obchodů liší. Všeobecně platí, že na oba dva svátky vánoční, tedy v sobotu a neděli 25. a 26. prosince, si v supermarketech a hypermarketech nenakoupíte. Někde budete mít poslední šanci 24. prosince do 12 hodin, u některých řetězců ani to ne. Jak to tedy vlastně je?

Za normálních okolností platí, že obchody s prodejní plochou nad 200 metrů čtverečních mohou být otevřené 24. 12. do 12 hodin a 25. a 26. 12. musejí mít zavřeno. Jenže chaos do toho vnesl nouzový stav, který platí do 25. 12., během nějž tato pravidla neplatí. Nová vláda Petra Fialy (ODS) tak musela rozhodnout, jak to bude.

Ve středu 22. 12. oznámila vláda nová opatření, ve kterých na obchody nezapomněla. Byl zakázán maloobchodní prodej v pátek 24. prosince od 12 hodin do půlnoci. Po celý den pak budou obchody uzavřené 25. 12. Druhý svátek vánoční vláda řešit nemusela, protože to už nouzový stav platit nebude a zavřeno musí být tak jako tak.

Jenže jednotlivé řetězce už to i tak samy vyřešily v předstihu. Redakce eXtra.cz je všechny oslovila a zjistila, jak budou mít na konci roku otevřeno. Nová nařízení na tom nic nezměnila.

Stejně mělo být zavřeno

Žádný z řetězců se nechystal využít trvajícího nouzového stavu k tomu, aby prodával. 25. 12. mělo být všude zavřeno, řetězce to určily ještě předtím, než to vláda oznámila jako své rozhodnutí. "Vánoce mají být svátky klidu. Proto se snažíme nabídnout zákazníkům maximální možný komfort a bezpečný prostor pro nákupy. Zároveň však chceme, aby i naši zaměstnanci mohli strávit Vánoce doma se svou rodinou,“ uvedl Václav Koukolíček, mluvčí společnosti Tesco.

Na Štědrý den není otevírací doba jednotná

Přímo na Štědrý den, 24. prosince, může být otevřeno do 12:00. Nechoďte však do obchodů na poslední chvíli. Jednotlivé supermarkety budou mít totiž otevřeno různě. Některé své brány už vůbec neotevřou a dopřejí svým zaměstnancům možnost být doma s rodinami.

Na Štědrý den budou zavřeny například všechny prodejny řetězce Penny Market a IKEA. "Ačkoli zákon umožňuje mít 24. prosince dopoledne otevřeno, všichni zaměstnanci Penny budou mít stejně jako v uplynulých letech na Štědrý den volno. Všechny prodejny Penny tak zůstanou tento sváteční den zavřené,“ uvedl pro eXtra.cz Tomáš Kubík, tiskový mluvčí této společnosti.

Prodejny Tesco budou sice otevřeny, ale jen do 11:00. Lidl bude pro zákazníky otevřen do 11:30. Prodejny řetězců Albert a Kaufland budou otevřeny do 11:45.

Jiří Strach o zákulisí natáčení Docenta: S Trojanem jsme si to užili, Ramba byla drsná i mimo plac, odhalil

Související články

Další články

Nejnovější kauzy