Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

Vánoční cukroví podle Josefa Maršálka: Zkuste pistáciové ořechy a sádlové bochánky pekaře ze StarDance

Vánoční cukroví podle Josefa Maršálka: jedinečné recepty cukráře ze StarDance
Zdroj: koláž eXtra.cz/ Profimedia ČT/Mikuláš Křepelka/se souhlasem ČT
+ Dalších 12 fotografií
vánoční cukroví

Patří k nejslavnějším českým pekařům a cukrářům. Josef Maršálek se proslavil nejen jako porotce oblíbené soutěže Peče celá země, ale nyní ho mohli diváci pravidelně vídat i v taneční show StarDance, kde si vedl velice dobře. Protože se blíží Vánoce, eXtra.cz vám přináší dva vyhlášené Maršálkovy recepty na vánoční cukroví. 

Mistr mezi cukráři

Cukrář a pekař Josef Maršálek je pravým mistrem svého řemesla. Jeho vynikajícímu pečivu nedokázali odolat ani jeho soupeři a nakonec i porota taneční soutěže StarDance, kde se úspěšně protancoval téměř až do samého konce. Oslavné ódy na vyhlášené koblihy Josefa Maršálka pěl v přímém přenosu i moderátor Marek Eben.

"Kobliha Josefa Maršálka je v podstatě odjištěný ruční granát, který je naplněný vanilkovou náloží a je tak natlakovaný, že ta věc exploduje při prvním kontaktu a pod velkým tlakem se vám do ústní dutiny sune neuvěřitelné množství vanilkového krému. Nestačíte to pochytat, máte to na obličeji, ale nevadí vám to, chcete to mít všude," pokračoval Marek Eben ve svém orgastickém monologu na téma Maršálkových koblih. "Vy de facto chcete vlézt do té koblihy a žít tam a už nikdy nevylézt ven. To je kobliha Josefa Maršálka," vysekl cukráři poklonu věhlasný český moderátor.

Recept na fenomenální Maršálkovy koblihy vám redakce eXtra.cz přinesla již v minulosti. Tentokrát jsme se zaměřili na advent a s ním spojené pečení oblíbeného vánočního cukroví podle slavného cukráře, který laskal chuťové pohárky i samotné anglické královně Alžbětě II.


Pistáciové ořechy s krémem z vaječného likéru

Ingredience (na 30 kusů): Na těsto: 105 g másla, 70 g moučkového cukru, 160 g hladké mouky, 90 g jemně mletých pistácií, 2 g soli a kůra z 1 citronu. Na krém: 150 g moučkového cukru, 130 g měkkého másla, 35 g vaječného likéru a zrníčka vyškrábaná z jedné poloviny vanilkového lusku.

Postup: Všechny ingredience na těsto smícháme v míse a vypracujeme do hladkého a pevného těsta. Pracujeme co nejrychleji, aby máslo příliš nezměklo. Hotové těsto vtlačujeme do tvořítek na ořechy, skvěle poslouží silikonové formy. Pečeme ve vyhřáté troubě při 160 °C asi 20 minut nebo dokud okraje nezrůžoví. Pak vytáhneme z trouby a necháme na mřížce vychladnout.

Na krém smícháme v míse cukr a likér, poté přidáme máslo a vyškrábaná zrníčka z vanilky. Metlou vyšleháme do hladkého a pevného krému. Vychladlé poloviny ořechů k sobě slepujeme krémem pomocí cukrářského sáčku a hladkou zdobičkou. Necháme v chladu nejméně jeden den rozležet. Skladujeme na suchém a chladném místě v dobře uzavíratelné dóze.


Sádlové bochánky s pistáciemi

Ingredience (na 40 kusů): Na těsto: 230 g hladké špaldové mouky, 150 g cukru krupice, 150 g kvalitního sádla, 30 g pistáciové mouky, 20 g pistáciové pasty, 1 g mletého kardamomu a 1 g soli. Na náplň: 100 g bílé čokolády a 100 g pistáciové pasty. Na dokončení: 50 g pistácií.

Postup: Do mísy navážíme všechny ingredience včetně sádla a pistáciové pasty a rychle a krátce zamícháme do těsta. Ihned vytvarujeme kuličky o hmotnosti 10–15 g a odkládáme na plech s papírem na pečení dál od sebe. Pomocí obráceného konce vařečky nebo menší skleničky do nich uděláme důlek, poté vložíme do vyhřáté trouby na 160 °C , program horkovzduch, a pečeme asi 15 až 20 minut do velmi světle zlatavé barvy, do křehkosti. Necháme vychladnout.

Ve vodní lázni opatrně rozpustíme bílou čokoládu a poté vymícháme dohladka společně s pistáciovou pastou. Malou kávovou lžičkou či zdobícím sáčkem bez trubičky nanášíme porci této pistáciové směsi na povrch vychladlých bochánků. Ještě před ztuhnutím je dozdobíme nahrubo sekanými pistáciemi.

Eva Podzimková o odmítnutí postelových scén: Přijdu si stará, je to trapné, říká

StarDance 2023

Dvanáctá řada StarDance …když hvězdy tančí odstartovala v České televizi v sobotu 14. října 2023. Na parketu poměřilo své taneční schopnosti deset osobností. Finále StarDance 2023 se uskutečnilo v sobotu 16. prosince 2023.

StarDance 2023 - soutěžící, finále

Související články

Další články

Nejnovější kauzy