Trendy tagy Jiří Menzel Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

Vánoce v TV: Vykašlete se na Popelku! Tohle je 10 dalších filmů, které musíte vidět

Také letošní televizní nadílka je bohatá.
Jak mezi všemi milionkrát opakovanými Popelkami a Mrazíky najít zapadlé filmové klenoty? Náš průvodce méně profláknutými, ale povedenými snímky, které se o letošních Vánocích budou také promítat, vám v tom udělá jasno!

Noc plná zázraků (19. 12. Nova Cinema, 17:45)

Polsko máte určitě důkladně prozkoumané, co se potravinářského průmyslu týče, ale dokázali byste si vybavit i nějaký snímek či jméno z polské kinematografie? Jste-li běžným konzumním divákem, asi těžko. Přitom právě tady v roce 2011 vznikla povedená obdoba Lásky nebeské Noc plná zázraků. Také její příběh se odehrává v kouzelném čase Vánoc a sleduje osudy pěti mužů a pěti žen. Takže si můžete být jistí, že o humorné situace a pořádnou romantiku nebude opět nouze. Skvělá alternativa pro ty, kteří Lásku nebeskou znají už nazpaměť!

Hany (19. 12. Prima Cool, 22:05)

Celovečerní debut Michala Samira je filmařským experimentem, na který české publikum, soudě podle hodnocení na ČSFD, ještě nebylo připraveno. Přesto se jedná o jeden z nejpozoruhod­nějších českých počinů posledních let. Unikátní je na něm především metoda filmování, kdy byl snímek podle autorů natáčen na jediný záběr. (Respektive nějaké stříhání tam přece jenom je, ale možná si toho ani nevšimnete.) Divák je tak zcela vtažen do děje a společně s postavami prožívá jednu dlouhou noc ve městě. Sedí s nimi v baru, prochází se uličkami, vede celkem banální řeči a prožívá celkem všední věci. Stejně má ale Hany své kouzlo. A i to zdánlivé ticho nakonec probublá do závěru plného násilí a rebelie.

Divoká stvoření jižních krajin (20. 12. ČT Art, 20:20)

Příběh šestileté Hushpuppy vás zavede do zapomenutého kouta Země, do kraje, kde lidé žijí mezi bažinami a jsou stále závislí na přírodě. Když na celé místo jednoho dne udeří velká bouře, zvedne se stoletá voda a jejich domov rázem přestane existovat. Hlavní hrdinka musí nejenom bojovat o život, ale také o život svého těžce nemocného otce. Poetické vyprávění očima malé dívky vás nadchne i dojme.

Umberto D. (21. 12. ČT Art, 22:25)

A nyní lekce z kinematografické historie. Konkrétně vás tři dny před Štědrým dnem čeká kapitola z italského neorealismu a proslulý Vittorio De Sica se snímkem Umberto D. Setkáte se v něm s bývalým úředníkem Umbertem, který kvůli nedostatečné penzi takřka denně bojuje o holý život. Jediným jeho přítelem v nouzi je pes Fík, s nímž se dělí o všechny své skromné zásoby jídla. Během natáčení si Sica potrpěl na co největší autenticitu a do rolí obsazoval neherce.

Nedotknutelní (25. 12. ČT2, 20:00)

Hit roku 2011, který chytl za srdce nejenom širokou veřejnost, ale také kritiky, kteří ho podělili velkou částí cen a nominací. Jako nejlepší zahraniční film si snímek v roce 2012 odnesl i Českého lva. Příběh o přátelství ochrnutého aristokrata a jeho opatrovníka, černošského kluka z ulice, kterého právě pustili z vězení, je plný humoru, ale i dojemných okamžiků. Ta správná kombinace, která vám jednoznačně zlepší Vánoce.

Butch Cassidy a Sundance Kid (25. 12. Prima MAX, 20:15)

Nesmrtelný western s dvojkou charismaťáků v podobě Paula Newmana a Roberta Redforda. Je úplně fuk, že jsou to vlastně hlavní padouši filmu, prostě si je zamilujete. Klasická poslední scéna je pak citovaná ve všech správných filmových příručkách, pochopíte proč. Kdo by 25. prosince raději legendu, přepíná na Primu MAX.

Ranhojič (26. 12. ČT2, 20:00)

V popředí německého dramatu Ranhojič stojí Rob Cole, osiřelý mladík, kterého se ujímá starý ranhojič. Hlavní hrdina v sobě postupem času objevuje zvláštní schopnosti a dokáže vycítit, když má někdo zemřít. Ústřední role se zhostil Tom Payne, v dalších uvidíte Bena Kingsleyho či Švéda Stellana Skarsgårda. Povinnost pro všechny milovníky temného středověku!

Někdo to rád horké (27. 12. ČT2, 20:00)

Chcete se o Vánocích pobavit, ale iritují vás všudypřítomné americké slátaniny ze současné doby? Někdo to rád horké je potom jasná volba pro vás! Marilyn Monroe tady už nebyla v kondici, ale moc na tom nesejde. Komedie z prostředí dívčího orchestru stojí hlavně na výkonech Tonyho Curtise a Jacka Lemmona, kteří se ve zběsilém příběhu proměnili v ženy, členky zmiňovaného hudebního tělesa. V převleku se skrývají před gangstery, a tudíž se připravte na další várku šílených gagů a hlášek.

První velká vlaková loupež (28. 12. ČT2, 20:00)

Sean Connery a Donald Sutherland ve velkolepém krimi o jedné z největších loupeží všech dob. Skvělé kostýmy a hudba, strhující atmosféra a pochopitelně poctivé herecké výkony. Milovníci takzvaných heist filmů rozhodně nemůžou minout.

Pí a jeho život (29. 12. Prima, 20:15)

11 nominací na Oscara, z toho 4 proměněné – takovou bilancí se může pyšnit Pí a jeho život. Režisér Ang Lee ho natočil podle stejnojmenné knihy. Hlavní hrdina přežije lodní katastrofu a skoro rok pluje po moři na záchranném člunu. Společnost mu dělá jen bengálský tygr. Duchovní rovina filmu vás na konci roku možná donutí k zamyšlení.

Související články

Další články