Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Vánoce v Británii: Policie smí rozpouštět rodinné sešlosti, strážníci se ale bojí vzpoury a násilí

Vánoce v Británii: Policie smí rozpouštět rodinné sešlosti, strážníci se ale bojí vzpoury a násilí
Zdroj: Max Pixel
Koronavirus
Policie v hrabství West Midlands hodlá bojovat s koronavirovou epidemií velice rázně. Má totiž povolení během Vánoc vnikat do domů a rozpouštět velké rodinné oslavy. Britové se tak budou muset smířit s tím, že vánoční svátky oslaví komorně v okolí těch nejbližších.

Policejní komisař hrabství West Midlands David Jamieson očekává, že na Vánoce se budou chtít lidé scházet a slavit svátky pohromadě. Tím by ale porušovali koronavirová nařízení. Aktuálně totiž v hrabství platí zákaz návštěv jiných domácností včetně přátel i rodiny.

Strážníci se tak budou během svátků soustředit na hlášení o porušování opatření. K tomu jim má dopomoct fakt, že mohou vstoupit do domovů lidí a nelegální oslavy rozpustit. Britové se tak v hrabství budou muset smířit s tím, že oslavy Vánoc proběhnou jen v úzkém rodinném kruhu.

Vánoce budou letos jiné

„Pokud si budeme myslet, že se tam shromažďují velké skupiny lidí, které by tam neměly být, pak bude muset policie intervenovat,“ řekl komisař Jamieson deníku The Telegraph. Zároveň dodal, že pokud budou lidé opakovaně porušovat pravidla, bude je muset policie na občanech vymáhat.

„Úkolem policie není lidem zamezit v užívání si Vánoc,“ vyloučil jakékoliv nekalé záměry Jamieson. „Nicméně jsme tu proto, abychom vynucovali pravidla, která nařizuje vláda, a pokud tato opatření nařizuje vláda, pak je musí vysvětlit veřejnosti ona,“ dodal policista.

Může dojít na násilí

Jamieson má nicméně strach, že vládní nařízení se mohou obrátit proti policistům, jelikož obyvatelé začínají být frustrovaní. Dokonce se obává, že by mohlo dojít i násilí. „Sedíme tu na časované bombě,“ myslí si komisař. Podle něj jsou Britové ve fázi, kdy v nich bobtná frustrace a energie, která by mohla vyplavat na povrch. "A to by mohlo být nebezpečné," varuje Jamieson.

Podobnou situaci vidí policista i v dalších okresech, jako například v Londýně nebo Manchesteru. "V mnoha komunitách jsou věci hodně na hraně a nechybí mnoho k zažehnutí nepokojů, vzpour a výtržností,“ obává se Jamieson, podle něhož je pravděpodobné, že si Britové užijí Vánoce jen ve velmi omezené míře. "To by mohlo být poslední kapkou," dodává komisař.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy