Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Petr Pavel tragédie v Mostě

Vánoce na sněhu, nebo na blátě? Meteoroložka prozradila, jaká bude letošní zima

Vánoce na sněhu, nebo na blátě? Meteoroložka prozradila, jaká bude letošní zima
Zdroj: Pixabay
Počasí
Předpovědi počasí na letošní zimu slibují nadprůměrné teploty. Nicméně podle meteoroložky Dagmar Honsové musíme brát sezonní výhledy počasí s velkou rezervou. Podle jejích informací bude letošní zima ve střední Evropě teplotně nadprůměrná s jistotou na 70 procent. Místo sněhu se tak spíše dočkáme deště.

Také jste zvědaví, jaké počasí bude letos v zimě a zda se konečně dočkáme bílých Vánoc? Podle meteorologů se nejspíš dočkáme spíše blátivé zimy s nadprůměrnými teplotami. I když je zima ještě daleko, britské povětrnostní služby mluví jasně.

"V Evropě střední bude letošní zima (prosinec až únor) s pravděpodobností až 70 % teplotně nadprůměrná, a to s odchylkou o 1,2 až 1,7 °C v porovnání s dlouhodobým normálem, který je -1,2 °C," uvedla pro eXtra.cz Dagmar Honsová s odkazem na britský Metoffice.

Nejvíc se má teplota odchýlit od běžných hodnot v únoru. Podobné vyhlídky počasí má vedle Metoffice i americká služba NOAA, která předpokládá období od prosince do února teplotně nadprůměrné o 1 až 2 °C.

Hůře než teploty se dají předpovědět srážkové úhrny. "Metoffice dává stejné šance na srážkově nadprůměrnou zimu jako srážkově průměrnou nebo podprůměrnou," sdělila meteoroložka.

Výstup NOAA se přiklání spíše k průměrným srážkovým úhrnům, v únoru pak nadprůměrným. Vzhledem k předpokládaným teplotám se bude zřejmě jednat převážně o srážky dešťové, a to zejména v nižších nadmořských výškách. Na povedenou lyžařskou sezonu to tedy moc nevypadá. Dobrá zpráva ale je, že alespoň o srážky nebude nouze.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy