Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Petr Pavel tragédie v Mostě

Vánoce na sněhu, nebo na blátě? Meteoroložka Dagmar Honsová má jasno

Zdroj: Pixabay
předpověď počasí

Vánoce jsou skoro za dveřmi a s tím se pojí tradiční otázka, zda budou tentokrát na sněhu, anebo spíš na blátě. Na odpověď je ještě brzy, ale napovědět mohou statistiky. Meteoroložka odtajnila pro eXtra.cz, jak to vidí. 

Výhled počasí na Vánoce se zatím meteorologové odhadnout neodváží, ale k bílým Vánocům se nelze upínat. Bílé Vánoce jsou totiž v nížinách vzácností. Jak uvádí meteoroložka Dagmar Honsová, v Praze je pravděpodobnost bílých Vánoc jen 10 %. "Není to jen otázka posledních let. Dokazuje to například i pranostika: Na Adama a Evu čekejte oblevu, která vznikla už v 17. století," řekla eXtra.cz Dagmar.

Za posledních 20 let bylo na Štědrý den opravdu hodně sněhu v roce 2001 – to místy leželo přes 50 cm sněhu, na horách až 140 cm sněhu. Pěkně bílé Vánoce přinesl i rok 1996 nebo 1981.

"Pokud se podíváme více do historie, potom narazíme na bílé Vánoce v roce 1969, kdy v nížinách leželo i přes 70 cm sněhu. Větší pravděpodobnost bílých Vánoc je samozřejmě na horách – tam například v letech 2005 nebo 1988 leželo skoro 200 cm sněhu," dodala Honsová pro eXtra.cz.

Vítěz Survivoru Tomáš Weimann: Lásku hledá marně. Přiznal, proč to nevyšlo se Žanetou

Související články

Další články

Nejnovější kauzy