Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Vánoce 2020 naruby: O co všechno kvůli koronaviru a vládním opatřením přijdeme

Vánoce 2020 naruby: O co všechno kvůli koronaviru a vládním opatřením přijdeme
Zdroj: Pixabay.com
+ Další fotografie
Vánoce
Ačkoliv koronavirová epidemie v Česku polevuje a na programu je uvolňování nařízení, budeme se muset smířit s tím, že letošní Vánoce budou poněkud pochmurnější. Od pondělka sice pravděpodobně dojde na otevření obchodů, tudíž si lidé budou moct nakoupit nejrůznější dárky, o řadu společenských akcí letos přijdeme. Už nyní je jasné, že i přes sebevětší zlepšení situace nedojde například na Vánoční trhy či koncerty.

Roky jsme byli zvyklí, že s Vánocemi přijde čas pohody, který je okořeněný nejrůznějšími aktivitami. Ať už jde o výlety na vánoční trhy do Drážďan či Prahy, různé koncerty či jen obyčejné shledávání se s přáteli na večírcích. Většinu z toho ale budeme muset letos oželet. Stejně jako v případě Velikonoc totiž zasáhla vlna koronavirové nákazy.

Můžeme být vlastně nakonec rádi, jelikož ještě před měsícem dosahovala čísla nové nakažených 15 tisíc za den. Řada odborníků v té době odhadovala, že Vánoce budou pochmurné a strávíme je zavřeni doma. Druhá vlna ale nakonec začala i díky vládním nařízením zpomalovat. Index rizika za poslední týden klesl ze 70 až na pondělních 57 a Česko tak v systému PES míří do fáze 3, která znamená řadu rozvolňování.

Výlety do Drážďan budou komplikované

V první řadě se to bude týkat otevření obchodů. Doposud totiž v omezeném čase fungovaly pouze supermarkety nebo výjimku typu lékáren a drogerií. Lidé tak budou moci osobně nakoupit dárky jak pro sebe, tak své nejmilejší. Na tradiční vánoční trhy ale můžeme zapomenout. Obzvlášť ty v německých Drážďanech, Řeznu nebo Mnichově byly mezi Čechy velice oblíbené. Nyní je ale pro překročení hranice s naším sousedem potřeba prokázat se negativním testem na covid nebo podstoupit karanténu. To samé platí i pro návrat do Česka.

Už před měsícem pak bylo jasné, že na trhy nevyrazíme ani do Prahy. Důvodem je velká koncentrace lidí a tudíž větší riziko přenosu nákazy. „Z tohoto důvodu by bylo s ohledem na epidemiologickou situaci zřejmě velmi nevhodné konat vánoční trhy a připravovat je v rozsahu a velikosti, na které jsme zvyklí z minulých let,“ uvedl radní Jan Chabr (TOP 09). Uznal ale, že v některých částech Prahy mohou být jednotlivé stánky například se svařákem.

Návštěvy v domově seniorů nepřipadají v úvahu

V období Vánoc by se Česko mělo nacházet na třetím stupni systému PES. To znamená trvající stopku pro všechny kulturní akce. Budeme tak muset oželet klasická pohádková představení v divadlech nebo tradiční vánoční koncerty. Během svátků také řada lidí s oblibou navštěvovala kina, i ta ale zůstanou pro veřejnost zavřená.

Omezení budou ve třetím stupni platit i v kostelech. Část lidí se tradičně o Štědrém večeru vypravovala na půlnoční mše. Ty se sice mohou uskutečnit, zúčastnit se jich ale může jen 30 lidí.

Komplikované budou i návštěvy příbuzných v domovech seniorů. Během třetího stupně totiž až na výjimky platí zákaz vstupu do těchto zařízení. Pro řadu seniorů tak nejspíš půjde o osamělé svátky.

Obavy ze třetí vlny

Vánoce také bývají často spojované s nejrůznějšími večírky, ať už firemními nebo kamarádskými. Stravovací podniky sice budou moct otevřít, ale platí zde výrazná opatření. V restauraci bude povoleno pouze sedět a u jednoho stolu mohou být maximálně 4 osoby. Na velká setkání tak letos nedojde. Podniky navíc budou muset zavírat ve 22 hodin.

Letošní Vánoce tak budou skutečně nezvyklé. Byť dojde na řadu rozvolnění, odborníci apelují na veřejnost, aby i tak co nejméně vycházela a lidé se vyhýbali kontaktu s ostatními. Hrozí totiž, že se nákaza s rozvolněním opět rozjede ve velkém a po svátcích bychom tak mohli opět utahovat opasky, čímž pohrozil i ministr zdravotnictví Jan Blatný.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy