Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Vánoce 2020 budou úplně jiné, obávají se vědci: Prymula varuje před rodinnými sešlostmi

Vánoce 2020 budou úplně jiné, obávají se vědci: Prymula varuje před rodinnými sešlostmi
Zdroj: Profimedia.cz / koláž eXtra.cz
+ Dalších 6 fotografií
covid-19
Britští vědci se obávají, že Vánoce 2020 budou v mnoha ohledech odlišné od svátků, na které jsme jinak zvyklí. Nejen v Česku, ale i v jiných státech světa exponenciálně narůstají počty nakažených koronavirem. Letos se navíc nemoc covid-19 šíří především mezi členy rodin, které se během svátků pravidelně scházejí. Epidemiolog Roman Prymula připustil, že přenosy mezi příbuznými jsou dominantní.

Profesor John Edmunds z ústavu Scientific Advisory Group for Emergencies v rozhovoru pro ITV News promluvil o tom, že Vánoce 2020 budou úplně jiné než ty, na jaké jsme byli doposud zvyklí. „Nakažených exponenciálně přibývá a dá se očekávat, že se situace zhorší,“ řekl Edmunds.

Vánoce bývají časem, kdy se rodiny scházejí ve velkém a vídají se i příbuzní, kteří se běžně během roku nenavštěvují. A právě v těchto velkých rodinných srazech vidí profesor problém. „Když se sejdete s rodinou, býváte u sebe hodně blízko. Venku navíc bude zima, a tak se tyto rodinné srazy budou konat ve vnitřních prostorách, což není vůbec dobré,“ vysvětlil.

„Udržovat si odstup od členů rodiny, ať už u vás, nebo u nich doma, není možné. Už nyní vidíme, že nakažených koronavirem přibývá, a to se lidé díky dobrému počasí vídali venku. Zima bude mít své následky a sešlosti budou riskantní,“ doplnil John Edmunds.

Vánoce podle Romana Prymuly

Ačkoliv podle českého epidemiologa Romana Prymuly jsou Vánoce ještě daleko, připouští, že přenos v kruhu rodinném je dominantní. „Vánoce jsou horizont vzdálený. Čeká nás řada podzimních a pak zimních měsíců, kde potřebujeme tu úroveň nějakým způsobem udržet na lineárním nárůstu,“ vysvětlil.

„Ty podmínky které vedou k přenosům, jsou obdobné při různých situacích a budou se dotýkat i Vánoc, v podstatě se jedná o přenosy, které jsou v rodinném kruhu a ty jsou bohužel poměrně časté v tuto chvíli, ne-li téměř dominantní. Pokud se někdo nakazí z rodiny, tak zpravidla se nakazí většina té rodiny nebo celá rodina,“ doplnil Prymula.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy