Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 MS v hokeji 2024 Survivor 2024 - aktuálně

Vandalové v Praze opět útočí: Posprejovali Karlův most modrými nápisy a zmizeli

Policie znovu vyšetřuje vandalství. Někdo počmáral Karlův most.
Zdroj: Policie ČR
Vandalismus

Neznámý vandal posprejoval část Karlova mostu. Modré nápisy v angličtině jsou na pravé straně zábradlí i na podstavci sochy směrem k Pražskému hradu asi od poloviny mostu, zjistila dnes v poledne zpravodajka ČTK na místě. Policisté dostali oznámení a ihned zamířili na místo. Případem se nyní budou zabývat, jak o tom informoval ČTK policejní mluvčí Richard Hrdina.

Nápisy jako například "hate you" (nenávidím tě), "love" (láska) nebo "sorry" (promiň) jsou nastříkány nesmyvatelnou modrou barvou. Posprejovaná je i lampa na Karlově mostě. Pražský magistrát situaci již řeší. „Kolegové z Technické správy komunikací (TSK) současné graffiti již řeší a bude se pravděpodobně odstraňovat i ve spolupráci s Galerií hl. m. Prahy, protože se jeden tag objevil i na jedné ze soch,” sdělil ČTK mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Už se pracuje na odstranění graffity

Posprejovaná je i lampa na mostě. Pražský magistrát situaci již řeší. „Kolegové z Technické správy komunikací (TSK) současné graffiti již řeší a bude se pravděpodobně odstraňovat i ve spolupráci s Galerií hl. m. Prahy, protože se jeden tag objevil i na jedné ze soch," sdělil ČTK mluvčí magistrátu Vít Hofman.

V posledních měsících to není ojedinělý případ, poslední poškození takzvaným tagem bylo podle mluvčí TSK Barbory Liškové na schodišti na přelomu května a června tohoto roku. Odstranění současných nápisů proběhne v řádu několika hodin, maximálně několika dní podle obtížnosti, uvedla mluvčí. Protože se jeden z nápisů objevil i na podstavci sochy, provede práci zkušený restaurátor. „Celou věc řeší Městská policie hl. m. Prahy a bude podáno oznámení na Policii ČR,” dodala Lišková. Podle policejního mluvčího hrozí pachateli až tříleté vězení.

Most se stal terčem vandalů i v minulosti

Most posprejovali vandalové i v minulosti. Loni v prosinci potvrdil pražský městský soud roční podmíněný trest německému turistovi Benjaminu Wittigovi, který spolu se svým bratrem Niclasem Steigerem v létě 2019 posprejoval jeden z pilířů Karlova mostu. Cizinci ponechal v platnosti také stotisícový peněžitý trest a vyhoštění na pět let.

Obvodní soud pro Prahu 1 v listopadu 2019 rozhodl, že Karlův most posprejovali oba bratři. Steiger vinu od počátku přiznával a už v závěrečné řeči uvedl, že rozsudek přijme. Dodal však, že si neuvědomil, na jak významnou památku graffiti umístil. Starší z bratrů obvinění odmítl. Uvedl, že nápis o rozměrech pět krát dva metry na most nastříkal pouze Steiger.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy