Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Clash of the Stars Jaromír Soukup

Vampola vychovává děti zesnulého Rachůnka: Beru je za vlastní. Snad nás jejich táta vidí

Vampola vychovává děti zesnulého Rachůnka: Beru je za vlastní. Snad nás jejich táta vidí
Zdroj: profimedia.cz, archiv P. Vampoly
+ Dalších 10 fotografií
hokej a smrt
Letos na podzim tomu bude už devět let, co havarovalo letadlo, na jehož palubě seděli hokejisté Jaroslavle. Tragédii tehdy nepřežili i tři Češi – Jan Marek, Josef Vašíček a Karel Rachůnek. Po tragické smrti Karla Rachůnka se o jeho rodinu začal starat spoluhráč a kamarád Petr Vampola. Ten nyní pohovořil o tom, jaké to je vychovávat děti svého kamaráda. A také, jak se seznámil s paní Rachůnkovou a zamiloval se do ní.

Petr Vampola si s Karlem Rachůnkem dobře rozuměl, o to více ho letecká tragédie hokejového týmu Jaroslavle z roku 2011 zasáhla. „Bylo to fakt strašné, to ani nejde popsat. Čtyři měsíce předtím jsme spolu při MS v Bratislavě bydleli na pokoji,“ uvedl osmatřicetiletý Vampola v rozhovoru pro deník Blesk.

Rodák ze Žďáru nad Sázavou tehdy působil ve švédské Timře a zpráva o pádu letadla ho pořádně zasáhla. „Mám to pořád před očima. V tu chvíli mi to přišlo jako absolutně nereálné. Nevěřil jsem tomu. Vůbec jsem nevěděl, co mám dělat. Jen jsem pořád někomu volal a přemýšlel nad klukama,“ přiznal Vampola, který byl v roce 2010, stejně jako Rachůnek i Marek, členem poslední zlaté české party na mistrovství světa v Německu.

Lídrem tehdejšího týmu byl Jaromír Jágr (48), se kterým si Vampola zahrál i během uplynulé sezony v kladenském dresu. „S Džegrem jsem se předtím pořádně neznal, poznali jsme se až v Německu. A sedli jsme si i lidsky. I to pak možná přispělo k tomu, že když se nedařilo, měl Růža koule na to udělat radikální změny a zkusil nás postavit k sobě. A ono se to povedlo,“ připomněl Vampola úspěšné tažení české party, která pod vedením trenéra Růžičky ve finále přehrála ruskou sbornou.

A pak tam nějak přeskočila jiskra…

V té době však Vampola netušil, že ho jednou osud zavede ke Kateřině Rachůnkové, která se rok po šampionátu v Německu stala vdovou. „Než se to neštěstí stalo, tak jsme se viděli asi jen dvakrát nebo třikrát. Když pak došlo k té tragédii, tak jsem se Kačce snažil napsat nějakou zprávu, abych ji podpořil, ale pak jsme v kontaktu dlouho vůbec nebyli,“ vrací se vzpomínkami několik let nazpět. „Až časem, když jsme jeli s kamarádem na Moravu, jsme se tam párkrát stavili, pozdravit jí, přivézt něco dětem. Já se mezitím rozvedl, oba jsme byli sami. A pak tam nějak přeskočila jiskra, což by mě předtím pochopitelně nikdy ani náhodou nenapadlo,“ dodal Vampola, který byl i s Rachůnkem členem bronzové party na mistrovství světa, které se v roce 2011 hrálo na Slovensku.

Rachůnek měl s Kateřinou dvě děti – dvanáctiletého Matěje a desetiletou Kateřinu, které teď vychovává Vampola. „Když na to přijde řeč, tak Maťovi i Kačence já i Kačka o tátovi hodně vyprávíme,“ říká bývalý útočník Plzně či Liberce, jehož vztah s bývalou manželkou Karla Rachůnka kde kdo kritizoval. On se ale zastrašit nenechal. „Mě bavilo být nejen s ní, ale i s Maťou a Kačenkou. A v tu chvíli mě ostatní lidi nezajímali,“ řekl rázně.

Snaží se, aby byl jako táta

Vampola Rachůnkovy děti vychovává, jako by byly jeho. „Doufám, že by byl Kája rád, že se o ně někdo postará jako o vlastní. Protože já je tak beru. A samozřejmě chci, aby oba věděli, kdo byl jejich táta, vedu je k tomu,“ uvedl Vampola, kterému se s Kateřinou v roce 2015 narodila i dcera Anička. „Teď nedávno bylo hrozně krásné, když jí Mates s Kačenkou vyprávěli o Kájovi, že to byl jejich strejda,“ připomněl hokejista dojemný moment.

Rachůnek, který si zahrál i v NHL, svého času patřil mezi nejlepší české obránce. A kdo ví, třeba ho jednou v reprezentaci napodobí i jeho syn Matěj. „Maťa je obránce jako taťka, a je i podobně zarputilý typ, který necítí moc bolest, a tak mu víc než sebe dávám za vzor tátu a snažím se, aby byl jako on,“ uzavřel povídání pro Blesk Vampola.

Monika Bagárová dál kojí dvouletou dceru: Nevím, jak přestat!

Související články

Další články

Nejnovější kauzy