Trendy tagy Čauky lidi Survivor Česko 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Válka v radě ČT: Lipovská chtěla zatrhnout odměny, popravčí tažení, zuřil Šarapatka

Válka v radě ČT: Lipovská chtěla zatrhnout odměny, popravčí tažení, zuřil Šarapatka
Zdroj: Se souhlasem Hany Lipovské
+ Další 2 fotografie
Hádka
S kontroverzním návrhem přišla radní České televize Hana Lipovská (29). Ještě před středečním zasedáním Rady totiž zveřejnila, že navrhne nulovou odměnu pro ředitele ČT Petra Dvořáka (55). Ten má přitom za uplynulý rok nárok až na 2,4 milony korun. Vůči Lipovské se ohradil její kolega Zdeněk Šarapatka (61) i někteří politici. Dvořák nakonec dostal dvě třetiny bonusu.

Jde o teprve druhé zasedání Rady ČT a už to mezi jejími členy pořádně vře. Na středečním zasedání mají totiž řešit mimo jiné odměny pro vedení ČT v čele s ředitelem Petrem Dvořákem, který má za uplynulý rok nárok na 2,4 miliony korun. Proti vyplacení je ale radní Hana Lipovská Podle ní si to Dvořák nezaslouží, ba co víc, neměl by dostat navíc ani korunu.

"Stoprocentní mzdu podle mě dostane zaměstnanec tehdy, pokud pracuje na sto procent. Schválení bonusů generálního ředitele v plné výši by pak znamenalo, že jsme přesvědčeni o tom, že generální ředitel fungoval na 180 %," napsala Lipovská na svém facebookovém účtu a dodala, že podle ní Dvořák nepracoval ani na sto procent. Důvodů pro to uvedla hned několik.

Lipovská ve svém příspěvku napsala, že sledovanost meziročně klesla ze 30,13 procent na 29,99 procent, navíc ČT není jedničkou v hlavním vysílacím čase. Dále jí vadí, že za rok 2019 bylo proti ČT vedeno třicet soudních řízení, přičemž v osmnácti případech obdržela upozornění na porušení zákona, a to i ve věci objektivity a vyváženosti.

Vadí jí reportáž z Lidic

Jedna z jejích výtek směřovala i k reportáži o Lidicích. "Porušení Kodexu ČT sice v roce 2019 konstatováno nebylo, Etický panel ČT však (v „kauze Lidice“) zpochybnil naplňování veřejnoprávní služby v jednom ze tří usnesení roku 2019," uvedla Lipovská. Proti tomu se ale ohradila Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). "Na riziko zvolení Hany Lipovské jsme poukazovali a nyní se ukazuje v plné nahotě. U ředitele ČT jí nejde o žádná objektivní kritéria odměny, peníze si podle ní nezaslouží kvůli Reportérům ČT a reportáži o Lidicích," napsala politička.

To, že by nedostal bonus Dvořák, by navíc ovlivnilo i zaměstnance ČT. Smlouva totiž podmiňuje vyplacení odměny jednotlivým zaměstnancům tím, že ji dostane i ředitel.

Návrh Lipovské ostře zkritizoval i radní České televize Zdeněk Šarapatka. "Že Lipovská zasedla v Radě ČT teprve před měsícem, jí v hodnocení vrcholového manažera České televize za minulý rok nepřekáží, právě naopak. Dokonce by prý nebyla od věci i Dvořákova penalizace, píše Lipovská. Fauly a manipulace, které k tomu pak veřejně používá, jsou až k nevíře," napsal v komentáři pro Forum24 Šarapatka.

Neuvědomuje si, že provoz něco stojí

Šarapatka zastává názor, že ČT do puntíku naplňuje funkci veřejnoprávního média tak, jak ho definuje zákon. "Že ceny rostou a koncesionářský poplatek se inflace neinflace za deset let nepohnul ani o haléř, že Rada ČT v předchozím složení už zkraje roku prosadila miliardový finanční polštář pro ČT až do roku 2024 a že veřejnoprávní instituce není prostě televize Noe, Lipovská samozřejmě ví," vysvětluje Šarapatka s tím, že si ale Lipovská nuvědomuje, že provoz tak velkého veřejnoprávního média něco stojí.

Kolega Lipovské ve svém komentáři i pořádně přitvrdil. "Její nula místo roční odměny generálního ředitele ČT se rovná konci Petra Dvořáka v čele vlivné veřejnoprávní instituce. Popravčí tažení slečny radní, jež hraje na českou závist a tolik konvenuje Zemanovi, Babišovi, Klausům a komunistům s nácky, se proto chytá všeho. Zručně manipuluje s fakty. Mlží a neříká všechno," zdůrazňuje Šarapatka.

Lipovská už byla kontroverzní postavou před svým zvolením do rady ČT, protože si za poradkyni vybrala Janu Bobošíkovou. Ta byla ředitelkou zpravodajství České televize na přelomu tisíciletí a během jejího funkčního období se vzbouřili zaměstnanci ČT, mimo jiné právě proti Bobošíkové.

Dvořák o bonus nepřišel

Ředitel ČT Dvořák nakonec dostal bonus, ale radní ho připravili o třetinu maximální možné částky. Podle člena Rady Reného Kühna je to především kvůli tomu, že se letos nepodařilo České televizi napoprvé prosadit dlouhodobý finanční plán a rozpočet na daný rok. Rada tak musela vrátit televizi oba dokumenty k přepracování a mohla je schválit až na podruhé.

Návrh Lipovské ve finále podpořili pouze tři lidi z celkových patnácti. Dvořák tak obdržel bonus téměř 1,6 milionu korun.

Související články

Další články