Pásmo Gaza je maličkatý pruh země na pobřeží Izraele, kam se právě teď vůbec nezaměřují (kromě zpravodajských kanálů) oči běžného konzumenta událostí, protože všichni řeší, jestli Putin sestřelil malajsijský let č. MH17.

Takže lidem tak celkově uniká, co se děje mezi Palestinci a Izraelci, že tam umírají děti po náletech a že je naprosto standardní tam zabít člověka za bílého dne. Jádro konfliktu, který původně začal jako boj o zemi už před dvěma stoletími, se tak rozrostlo, že je už velmi obtížné se v něm vyznat.

V těchto dnech jsou ale boje v Gaze přímo brutální, Izraelci totiž posílají rakety na Gazu skoro jak bez rozmyslu a mezi nejčastější oběti tak patří zrovna děti. Ty se totiž po rozeznění sirén běží nejčastěji schovat (pokud jsou venku) do škol, které slouží jako úkryty. Pro Izraelce jsou to ale časté cíle zásahu.

Pro arabskou televizi Al Jazeera dával rozhovor bývalý reportér BBC a nyní mluvčí Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě Christopher Gunness, který právě v těchto dnech přímo na místě sleduje situaci. Jak moc je z dění v Gaze otřesen, můžete vidět na videu.

Gunness hovoří o palestinských dětských obětech, je vidět, jak polyká slzy a láme se mu hlas. Když mluví o tom, že práva Palestinců jsou v zemi masově potírána a Izraelci neberou ohledy na dětské oběti, sesype se úplně.

Dokonce musí přijít kolega a svého spolupracovníka před kamerou utěšit. Video vzlykajícího Christophera Gunnesse se stalo okamžitě virálním a vedou se u něj hojné debaty nejen o samotném konfliktu, ale i tom, že se jedná o cílenou propagandu Palestiny a Gunness svoje vystoupení v televizi jenom hrál. Většina lidí ale nevěří, že slzy jsou falešné, tenhle muž podle mnohých diskutujících určitě viděl to, co my si nedokážeme ani představit.