Trendy tagy Čauky lidi Survivor 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Válka proti koronaviru: Mimo službu máme 200 zaměstnanců, říká šéf ostravské nemocnice

Válka proti koronaviru: Mimo službu máme 200 zaměstnanců, říká šéf ostravské nemocnice
Zdroj: profimedia
Koronavirus
Česko ve středu zaznamenalo dosud nejvyšší přírůstek nakažených koronavirem, přibylo 14 968. Ode dneška tak začala platit přísná nařízení, která omezují volný pohyb a většina obchodů musela zavřít. Zdravotnická zařízení se totiž začínají nemilosrdně plnit nakaženými. Plné ruce práce mají i ve Fakultní nemocnici v Ostravě. "Aktuálně máme mimo službu 200 zaměstnanců z důvodu nemocenské, karantény nebo péče o děti," řekl eXtra.cz MUDr. Miroslav Havrlant, šéf nemocnice.

Koronavirus řádí v České republice jako utržený ze řetězu. Prakticky každým dnem rostou počty nakažených a nejinak tomu bylo i včera, kdy přibylo téměř 15 tisíc nakažených. To je prakticky polovina z celkového počtu testovaných za jediný den.

Kriticky se tak začínají plnit nemocnice. V současnosti je hospitalizováno přes 4400 pacientů s nemocí covid-19 Zdravotnictví přitom pro boj s koronavirem vyhradilo deset tisíc lůžek, už nyní je ale polovina z nich zabraná. Navíc řada předních odborníků včetně ministra zdravotnictví odhaduje, že do konce října se kapacity naplní úplně.

Nemocnice odsouvá neakutní zákroky

S náporem pacientů se potýká i Fakultní nemocnice v Ostravě, kde se vše snaží přizpůsobit, aby jejich péče nezkolabovala. "Odkládáme plánované neakutní operace, přesouváme personální kapacity a uzpůsobujeme provoz tak, abychom získali další kapacity pro hospitalizaci covid pozitivních pacientů," říká šéf nemocnice Miroslav Havrlant.

Podle něj je ale mnohem zásadnější fakt, že se nemocnice potýká s personálními problémy, za které může právě koronavirus. "Aktuálně máme mimo službu 200 zaměstnanců z důvodu nemocenské, karantény nebo péče o děti," vysvětluje Havrlant.

Hrozí nedostatek zdravých lékařů

To přitom není problém jen ostravské nemocnice, ale i všech zdravotních středisek v republice. V současnosti je nakaženo nebo v karanténě přes 6500 lékařů a sester. "Pokud to takhle půjde dál, můžeme mít až 40 tisíc nakažených, což je téměř jedna čtvrtina všech zdravotníků. Pokud na to dojde, nebude se mít o nakažené kdo starat," varoval prezident České lékařské komory Milan Kubek. Lékaři tak doufají, že zaberou všechna nařízení vlády a do dvou týdnů začnou počty nově nakažených klesat.

Související články

Další články