Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Zbraň jménem deepfake: Falešné nahrávky Zelenského by mohly rozhodnout válku, Rusové však musí ještě zapracovat

Deepfake video odstupujícího Volodymyra Zelenského. Špatně udělané, přesto nebezpečné
Zdroj: twitter.com/DemeryUK
Předchozí Další
VIDEO

Poměrně velký ohlas v posledních dnech způsobilo video, které se rozšířilo po sociálních sítích a ukazovalo ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, kterak vyzývá ukrajinské obyvatele i armádu, aby složili zbraně a vzdali se Rusům. Díky diletantskému technickému provedení se okamžitě ukázalo, že jde o podvrh a pokus o takzvaný deepfake, ale video ukázalo, že takzvaná hybridní válka se může odehrávat způsobem, na který vůbec nemusíme být připraveni.

Video, které se na čas objevilo na všech sociálních sítích, na ukrajinském zpravodajském webu a například v Rusku se masivní rychlostí sdílí na tamních sociálních médiích, ale rozhodně není podařené. Podezřele zkoprnělé tělo a nepřirozené pohyby hlavy jsou naprosto jasným znamením, že video je nepříliš povedeným pokusem o podvrh. Příště by to tak ale být nemuselo. Technologií deepfake se totiž dá vytvořit i video, které od reálné promluvy nepoznáte. Podívejte se třeba na následující video.

Poznali byste, že Donald Trump, který právě oznamuje svou rezignaci na křeslo prezidenta Spojených států, je ve skutečnosti podvrh? Podobných videí existují tisíce a ukazují, jak moderní technologie dokážou vytvořit video, které laik a dokonce ani někteří odborníci absolutně nemají možnost rozeznat od skutečnosti. Proč si tedy hackeři, kteří deepfake video se Zelenským vytvořili, nedali více práce?

Primární účel totiž zřejmě nebyl, aby lidé videu věřili. Naopak, v tomto případě snad nikdo nedoufal v to, že podvrh na videu nikdo nepozná. Důležité je ale do informační války vnést chaos, uvádí server Vice. Lidé si nemohou být naprosto jistí, zda tomu či onomu videu věřit a odhalování podobných podvrhů a falešných informací ruské propagandy bude mnohem složitější než dosud. Doba, kdy lidé zpochybňovali fotografie kvůli možnosti jejich editace a video bylo jaksi důvěryhodnější, prostě definitivně mizí.

Jaké je řešení do budoucna? Stejně tak jako technické možnosti hackerů stoupají technické možnosti těch, kteří hackery odhalují a dá se tak očekávat, že se vyvinou relativně spolehlivé metody, jak deepfake videa odhalit. Novinářům a běžným konzumentům pak zbývá jediné. Ověřovat zdroje, ze kterých čerpají. V extrémním případě nám může totiž nespolehlivý zdroj i prohrát válku: Američané v Afghánistánu by mohli vyprávět.

Tuňák mi zničil hru, tvrdí Martin ze Zrádců. Odsoudil Honzův hysterák a odhalil, jak moderátora snášeli ostatní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy