Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Clash of the Stars Jaromír Soukup

Válka na Ukrajině zamíchala i s ekonomikou: Akcie padají, cena pohonných hmot stoupá

Povinné značení paliva v zemích EU.
Zdroj: archiv Benzina
dopady konfliktu

Ruský útok na území Ukrajiny otřásl rovněž finančními trhy. Akciové trhy v Evropě i USA klesají a oslabila i česká koruna. Roste naopak cena ropy, která přesáhla hranici 100 dolarů za barel. Nahoru jde rovněž cena zlata. Informoval o tom deník E15.

Výrazné ekonomické dopady má současná ruská invaze na Ukrajinu. Jako první začaly reagovat akciové trhy. Dolů jdou akcie bank i energetických firem. Akcie rakouské skupiny Erste šly dolů skoro o deset procent, Komerční banky o více než osm procent, Moneta Money Bank pak okolo pěti procent. Ztrácí rovněž akcie elektrárenské společnosti ČEZ – okolo tří procent.

Klesá rubl i koruna

Ještě větší propad zažívají trhy v Moskvě. Samotné obchodování bylo podle deníku E15 ráno na chvíli dokonce přerušeno. Hlavní ruský index MOEX se propadl o celých 40 procent. Klesly též akcie letecké společnosti Aeroflot. Ruská ropná firma Lukoil ztratila polovinu své hodnoty, plynárenská skupina Gazprom třetinu, Sberbank více než 50 %.

Kromě akcií padají i měny. Výrazně poklesl kurz rublu, ale i české koruny. Euro se obchoduje kolem 25 korun. Ještě na začátku týdne to přitom bylo pod 24,30. Americký dolar se obchoduje za více než 22 korun. V pondělí se obchodoval pod 21,40 korun.

Pohonné hmoty letí vzhůru, hrozí další růst inflace

Naopak nahoru letí ceny ropy a zlata. Ropa brent překročila hranici 100 dolarů a je nejvýše od roku 2014. Pokud bude dále oslabovat koruna, bude to znamenat další zdražování pohonných hmot. Průměrná cena benzinu by se podle analytiků měla zvýšit přes 38 korun za litr. Nafta by se pak měla přiblížit 37 korunám za litr.

Kromě ropy zdražuje také zlato, které platí za jistou a stabilní investici. Troyská unce se obchoduje o dvě procenta dráže než ve středu. "Nejvýraznější efekty očekáváme na straně HDP a inflace, kdy Evropě v následujících měsících hrozí období stagflace – tedy slabý nebo žádný ekonomický růst ve spojení s vysokým růstem cen,“ řekl deníku E15 Vratislav Zámiš z Raiffeisenbank. Podle něj hrozí, že inflace bude vlivem sankcí na cenu energií ještě stoupat.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy