Trendy
Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Oktagon 54 válka na Ukrajině Survivor 2024

Zakázaná pomoc Ukrajině? Pražští gymnazisté se dočkali zastání po zásahu redakce eXtra.cz

Ilustrační snímek
Zdroj: Profimedia
+ Dalších 6 fotografií
ŠKOLSTVÍ

Gymnázium Christiana Dopplera na pražské Malé Straně patří k docela prestižním školám s rozšířenou výukou matematiky a jazyků, na kterou se chce dostat každý nadanější student. Ti současní ale nyní zažili ke svému překvapení hodně nemilou věc. Podle informací několika z nich, které si redakce eXtra.cz ověřila i od rodičů a také zaměstnanců gymnázia, měla ředitelka zakázat hmotnou sbírku Ukrajině. Důvody jsou nejasné.

Gymnázium Christiana Dopplera: Zákaz charity?

„Nadchli jsme se pro sbírku materiální a finanční pomoci, vážně to tu řešil téměř každý. Uvědomujeme si, že se na rozdíl od obětí války na Ukrajině máme senzačně, takže když si každý z nás odpustí nějakého toho ‚Mekáče‘ nebo ‚Starbucks‘, můžeme přispět i my, studenti,“ dozvěděla se redakce od zástupce mladých charitativních nadšenců. Zároveň má k dispozici materiály, které jeho slova potvrzují.

Od velvyslanectví jsme věděli, co konkrétního by nejlépe pomohlo, takže jsme domluvili, že ve škole budou ve třídách krabice, ty se naplní materiální pomocí a odvezou buď Člověku v tísni, nebo ukrajinským maminkám. Jenže jsme se dozvěděli, že ředitelka našeho gymnázia sbírku zakázala s tím, že je to nesmysl,“ tvrdí další student Gymnázia Christiana Dopplera. Redakce jejich identitu zná, stejně tak i učitelů a rodičů, ale kvůli jejich obavám z reakcí vedení školy je nebude zveřejňovat.

Učitel: Důvod zákazu jsme se nedozvěděli

„Bohužel to musím potvrdit. Paní ředitelka uvedla, že se sbírkou nesouhlasí. Ani nevím, jak to chtěla zdůvodnit. Postrádá to jakýkoli racionální základ. Ale tady funguje podivná nálada a nekomunikace. Z mého pohledu je naopak třeba mladé podporovat, když mají zájem o něco tak bohulibého, není důvod jim v tom bránit,“ tvrdí pro eXtra.cz jeden z vyučujících.

Přístup vedení gymnázia studenty zklamal natolik, že se rozhodli sbírku uspořádat i přes oficiální zákaz a ve čtvrtek po škole vylepili plakáty s návodem, jaký materiál je potřeba.

„Visely na dveřích každé třídy a prakticky na všech nástěnkách. Jenže vedení nechalo většinu strhnout a zabavilo ještě nevylepené plakáty s tím, že když jsou na území školy, patří škole. Pak museli učitelé, kteří nám pomáhali, jít do ředitelny a nejaktivnější studenti také,“ dozvěděli jsme se od gymnazistů.

Ředitelka: O ničem nevím. Na shledanou
Ilustrační snímek

Komunikace s ředitelkou gymnázia

Ředitelka pražského Gymnázia Christiana Dopplera Mgr. Renata Pauchová redakci po emailu odpověděla na otázky úplně stejně, jako studijní poradce Zuzana Hradová, kterou za sebe nechala odpovídat. Často pouze jednoslovně.

Je pravda, že jste odmítla oficiálně posvětit sbírku na Ukrajinu?

„Na základě informace z 3. 3. 2022 jednoho z učitelů, že se chystá školou pořádaná sbírka, ředitelka stanovila, že sbírka bude finanční. Dále můžeme pomoci v tom, co umíme: můžeme zapojit děti, které se ocitly v důsledku opuštění domova v těžké životní situaci, do přípravy na život v cizí zemi tím, že jim poskytneme doučování, sportovní hry atd.“

Je pravda, že jako důvod (zákazu sbírky) jste uvedla, že je nesmyslná? Pokud ano, proč konkrétně si to myslíte?

„Ne.“

Je pravda, že jste nechala odstranit plakáty, které si vyrobili studenti, když se rozhodli přes údajný nezájem školy o sbírku aktivně zapojit sami?

„Ne. Úklidovou službou byla pouze upravena nástěnka suplování a změn rozvrhu.“

Je pravda, že jsou vyslýcháni a popotahováni profesoři, kteří studentům fandí a pomáhají, a také samotní studenti?

„Ne.“

Pokud by výše zmíněné dva body byly pravdivé, nezabíjí to v mladých lidech, které svým způsobem také vychováváte, jakoukoli iniciativu do budoucna, navíc když jde o tak bohulibou věc?

„–“

Sama ředitelka Mgr. Renata Pauchová na telefonický dotaz redakce eXtra.cz, jestli jsou pravdivé zprávy o problémech se sbírkou na Ukrajinu, odpověděla, že o ničem neví, a se slovy „na shledanou“ spěšně zavěsila.

Pokusili jsme se proto ji s podrobnostmi kontaktovat alespoň e-mailem. Odpověď pak přišla od studijního poradce Zuzany Hradové (viz inforámeček). Ta za ředitelku odmítla, že by měli studenti či kantoři problémy kvůli sbírce. K tomu, že by se sbírkou nesouhlasila, se ale vůbec nevyjádřila. Odstranění letáků od studentů, které měly viset po celém areálu školy, vysvětlila údajnou "úpravou" jedné nástěnky.

„Sláva Ukrajině a přejme sobě i všem lidem na světě mír a klid na svou práci a na život!“ stálo v závěru této korespondence.

Proto jsme poté šéfce gymnázia Pauchové otázky zopakovali a upozornili ji na to, že odpovědi v e-mailu od Zuzany Hradové jsou z našeho pohledu nedostatečné a v rozporu s materiály, které má redakce k dispozici. Do redakce v reakci na to přesto přišel z ředitelčina emailu z větší části tentýž text jako od studijního poradce.

Změna názoru

Jenže věci se přesto daly do pohybu a to, co bylo podle studentů ještě pár chvil předtím nemyslitelné, najednou šlo.

„Nejpozději dvě hodiny poté, co jste ji kontaktovali, najednou přišel hromadný e-mail všem studentům. Po narychlo svolané poradě vedení školy bylo rozhodnuto, že materiální sbírku přece jen podpoří. Moc vám děkujeme za pomoc,“ neskrývají spokojenost nadšení gymnazisté, kteří podle svých slov přesto nechápou původní chování své ředitelky. Obávají se také toho, že tato záležitost by mohla narušit jejich důvěru v ni.

Ředitelka gymnázia později autorovi tohoto článku ještě jednou odpověděla na e-mail a odmítla, že by nakonec sbírku schválila až po zájmu naší redakce. „Sbírka byla povolena před vaším telefonátem. Neřídím školu podle bulváru,“ napsala stroze magistra Pauchová.

Na poradě ve věci podpoření sbírky přitom podle našich informací měla informovat své podřízené o zájmu našeho redaktora o situaci ve škole. Náš telefonát s ředitelkou proběhl ve čtvrtek 17. března v 9:54, e-mail s dotazy jí pak dorazil v 10:05.

Studenti se o změně postoje vedení gymnázia dozvěděli krátce po skončení meetingu z hromadného e-mailu, který obdrželi v 11:23, tedy 89 minut po našem prvním kontaktu.

Redakce k situaci zjišťuje i vyjádření radního pro školství pražského magistrátu, do jehož působnosti gymnázium zřizované hlavním městem spadá.

Lucie Borhyová terčem nebezpečného stalkingu. Neodbytný fanoušek překročil všechny hranice

Válka na Ukrajině

Válku na Ukrajině rozpoutalo Rusko ve čtvrtek 24. února 2022 v ranních hodinách.

V Rusku se o tomto aktu válečné agrese mluví jako o "speciální vojenské operaci na Ukrajině". Jde o vyvrcholení rusko-ukrajinské krize a zároveň největší konflikt na území Evropy od konce druhé světové války.

Mohlo by vás zajímat:

Volodymyr Zelenskyj | Vladimir Putin | Wagnerova skupina | Jevgenij Prigožin | Válka v Izraeli

Související články

Další články

Nejnovější kauzy