Trendy
válka na Ukrajině střelba v Praze Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

Válka na Ukrajině: Za ubytování uprchlíků příspěvek až 9 tisíc měsíčně

Ukrajinští uprchlíci přespávají v tělocvičných na Slovensku.
Zdroj: Profimedia
+ Dalších 6 fotografií
Příspěvky

Lidé, kteří u sebe doma či ve svých bytech ubytují uprchlíky, by mohli dostávat na ubytovanou osobu solidární příspěvek 3000 korun měsíčně. Nejvýš by ale stát na domácnost poskytoval 9000 korun měsíčně. Návrh podpory pro soukromé ubytovatele představil dnes po jednání vlády vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) se příspěvek nebude danit.

"Je to ubytování v rodinách, je to ubytování v bytech, je to ubytování takové, které z našeho pohledu a z pohledu odborníků přináší největší možnost adaptace na život v ČR. Pokud se někdo dostane k někomu do rodiny, tak ta pomoc je samozřejmě přirozená. Člověk se lépe orientuje ve městě a v podmínkách, kam právě přišel," uvedl Rakušan.

Návrh vládního nařízení s částkou a podmínkami jejího přidělení připravilo ministerstvo práce. Vláda by mohla předpis schválit příští týden poté, co začne platit nový zákon o zaměstnávání a zabezpečení uprchlíků, který se solidárním příspěvkem počítá. O normě by měl ve čtvrtek rozhodovat Senát a poté ji dostane k podpisu prezident. "Příští týden předložím na jednání vlády návrh nařízení, 3000 korun na měsíc na osobu, maximálně 9000 korun na měsíc a bude to platit i za měsíc březen," uvedl na twitteru ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Poděkoval lidem, kteří uprchlíkům pomáhají.

Nebude podléhat zdanění

Podle Rakušana nastavená maximální hranice na domácnost má bránit "umělému kšeftování s chudobou". Stanjura se ale zneužívání neobává. "Pokud by to někdo zkusil, tvrdě zasáhneme... Policie to bedlivě sleduje, bude postupovat velmi tvrdě v rámci zákona," dodal ministr financí.

Podle šéfa státní pokladny se příspěvek nebude danit. "Nebude to příjem, který bude podléhat zdanění, popíralo by to smysl příspěvku. Příjemcem budou čeští občané, ne uprchlíci. Majitelé bytů," uvedl Stanjura. Podle něj by měl vzniknout také jednoduchý systém vyřizování. "Mohou být desetitisíce případů, aby administrativa byla co nejnižší," zdůvodnil ministr financí.

Čtvrt milionu uprchlíků

Podle původního návrhu ministerstva práce měli soukromí ubytovatelé dostávat na ubytovanou osobu na měsíc 1000 korun, nejvýš ale 5000 korun na domácnost. Podle zástupců některých organizací a institucí byla tato částka nízká a její navýšení by zvedlo ochotu lidí byty poskytnout.

Ruská invaze na Ukrajinu začala 24. února. Od té doby do Česka podle Rakušana dorazilo 250.000 uprchlíků. Víc než polovinu z nich tvoří děti, čtyři pětiny dospělých jsou ženy. Ministerstvo vnitra vydalo dosud asi 171.000 víz ke strpění.

Lucie Borhyová a její začátky na Nově: Domů jsem se vracela s pláčem, brala jsem to osobně

Válka na Ukrajině

Válku na Ukrajině rozpoutalo Rusko ve čtvrtek 24. února 2022 v ranních hodinách.

V Rusku se o tomto aktu válečné agrese mluví jako o "speciální vojenské operaci na Ukrajině". Jde o vyvrcholení rusko-ukrajinské krize a zároveň největší konflikt na území Evropy od konce druhé světové války.

Mohlo by vás zajímat:

Volodymyr Zelenskyj | Vladimir Putin | Wagnerova skupina | Jevgenij Prigožin | Válka v Izraeli

Související články

Další články

Nejnovější kauzy