Trendy
válka na Ukrajině Iveta Bartošová Výměna manželek 2024 Survivor 2024

Z přehlídky rovnou na frontu! Rusko vyslalo na Ukrajinu obrněné Terminatory

Válka na Ukrajině: Rusko nasadilo tanky Terminator
Zdroj: Profimedia.cz
+ Dalších 39 fotografií
Válka na Ukrajině

Rusko po více než dvou měsících války vyslalo na Ukrajinu svou nejmodernější techniku v podobě obrněných tanků BMPT-72, přezdívavých Terminator. Ty mohly být doposud k vidění jen na ruských vojenských přehlídkách. Nyní však přichází svědectví z východní Ukrajiny, že se moderní obrněnci zapojili do ostřelování měst na Donbasu. Informovala o stanice Sky News.

U Severodoněcku byly v uplynulých dnech spatřeny tanky Terminator, upozornil pro stanici Sky News vojenský expert Justin Crump. Veterán britského armádního tankového praporu věří, že nasazení bojových vozidel má demonstrovat odhodlání Rusů dobýt město, které jim několik týdnů vzdoruje. Zprávy o Terminatorech v oblasti východní Ukrajiny potvrzují i svědectví Ukrajinců, kteří stroje zachytili na videu.

BMPT-72 alias Terminator byl vyvinut ruskou strojírenskou společností Uralvagonzavod a byl postaven na podvozku bitevního tanku T-72. Svým moderním vybavením může znamenat rozhodující rozdíl v bojových operacích.

Výroba Terminatoru je extrémně nákladná

Vozidlo má totiž bezpilotní věž vyzbrojenou čtyřmi odpalovacími zařízeními včetně těžkých kulometů. Je vybaveno na střet s dalšími tanky, dělostřelectvem i nízko letícím vrtulníkem. Kromě toho stroj disponuje automatickým odpalovačem kouřových granátů, které mohou poskytnout ochranu a maskování proti infračerveným zbraním. Vyzbrojen dvěma 30mm kanóny může využít širokou škálu munice včetně vysoce výbušných nábojů.

Otázkou nyní zůstává, kolik moderních strojů má Rusko k dispozici. Výroba Terminatoru je totiž nákladná a na vojenských přehlídkách v Moskvě bylo doposud k vidění jen 6 tanků. Některé z nich měly být podle portálu Russia Beyond nasazeny v Sýrii v roce 2017, odkud ale přišlo několik nepotvrzených zpráv, že minimálně jeden stroj byl zničen.

Královna kabelek a šátečků Alena Schillerová: Když vidím staré fotky, šla bych se zastřelit

Válka na Ukrajině

Válku na Ukrajině rozpoutalo Rusko ve čtvrtek 24. února 2022 v ranních hodinách.

V Rusku se o tomto aktu válečné agrese mluví jako o "speciální vojenské operaci na Ukrajině". Jde o vyvrcholení rusko-ukrajinské krize a zároveň největší konflikt na území Evropy od konce druhé světové války.

Mohlo by vás zajímat:

Volodymyr Zelenskyj | Vladimir Putin | Wagnerova skupina | Jevgenij Prigožin | Válka v Izraeli

Související články

Další články

Nejnovější kauzy