Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 Český slavík 2023

Vystrčil dorazil na Ukrajinu. Jsou pozvání, která se neodmítají, napsal

Miloš Vystrčil jede na Ukrajinu.
Zdroj: Twitter M. Vystrčila
+ Další fotografie
Ukrajina

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) dorazil dnes dopoledne vlakem do Kyjeva, potvrdila ČTK tisková tajemnice horní parlamentní komory Jana Taušová. Na cestě na Ukrajinu ho doprovázejí první místopředseda Senátu Jiří Růžička (TOP 09), nezávislý senátor Pavel Fischer a polští senátoři v čele s předsedou komory Tomaszem Grodzkým. Do země, která od konce února čelí ruské invazi, přijeli na pozvání předsedy Nejvyšší rady Ukrajiny Ruslana Stefančuka. .

Vystrčil po příjezdu do Kyjeva řekl České televizi, že by měl vystoupit v ukrajinském parlamentu. Senátoři mají také navštívit obce v okolí Kyjeva, těžce postižené ruskými útoky. Další podrobnosti vzhledem k bezpečnosti neuvedl. Na twitteru zveřejnil fotografii, jak spolu se maršálkem polského Senátu Grodzkým jedou automobilem, oba v ochranných vestách, na nádraží měli senátoři i helmy.

Před měsícem podnikl cestu do Kyjeva český premiér Petr Fiala (ODS), a to společně se svým polským a slovinským protějškem Mateuszem Morawieckim a Janezem Janšou a s polským vicepremiérem Jaroslawem Kaczyńskim. V ukrajinské metropoli se setkali s prezidentem Volodymyrem Zelenským i premiérem Denysem Šmyhalem. Cílem jejich návštěvy bylo podpořit Ukrajinu. Po nich Kyjev navštívili také šéfka Evropské komise Ursula von der Leyen, šéf unijní diplomacie Josep Borrell a slovenský premiér Eduard Heger, nedávno také britský premiér Boris Johnson, rakouský kancléř Karl Nehammer a další evropští politici.

Vraždění civilistů má znaky válečného zločinu

Senát minulý týden schválil stanovisko, podle něhož Rusko musí nést následky za rozpoutání války proti Ukrajině včetně platby reparací. Horní parlamentní komora také konstatovala, že vraždění civilistů v ukrajinských městech nese všechny znaky válečných zločinů podle mezinárodního práva a že únosy obyvatel Ukrajiny do Ruska jsou neospravedlnitelné. Ruští představitelé, kteří jsou odpovědní za válečné zločiny, musí být podle Senátu postaveni před soud a potrestáni. Téměř totožné usnesení přijala také Sněmovna.

Stefančuk se začátkem dubna on-line připojil ke schůzce lídrů parlamentů Česka, Slovenska a Rakouska. Informoval je o nejnovějším vývoji ve své zemi a o tom, jak pokračují boje i snahy o mírová jednání. Stefančuk poděkoval třem středoevropským zemím za pomoc a za vstřícné přijetí ukrajinských uprchlíků. Do Česka podle odhadů dorazilo přes 300.000 Ukrajinců, hlavně žen a dětí. Šéf ukrajinského parlamentu požádal také o uvalení dalších sankcí vůči Rusku a o zabavování majetku ruských oligarchů.

Tajný vztah Kristýny a Andreje z Big Brothera. Znali se ještě před show

Související články

Další články

Nejnovější kauzy