Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Victoria Velvet Survivor 2024 - aktuálně

Válečný reportér z Ukrajiny: Viděl jsem exodus! Kaizr popsal nejmrazivější momenty z místa

Reportér CNN Prima NEWS Patrik Kaizr  v pořadu Show Jana Krause.
Zdroj: se souhlasem tv prima
Předchozí Další
+ Další 2 fotografie
Válka na Ukrajině

Válečný reportér Patrik Kaizr a jeho štáb ze CNN Prima NEWS si během prvních dnů války na Ukrajině zažili pár opravdu perných chvilek, při kterých šlo doslova o život. Novinář, který společně s kameramanem natáčel reportáže na polsko-ukrajinských hranicích, se v Show Jana Krause rozpovídal o zatčení tamní policií i jak mu během pobytu na Ukrajině pěkně zatopili facebookoví dezinformátoři. 

Pár nocí v autě

Jedním z hostů oblíbené Show Jana Krause byl divákům CNN Prima NEWS dobře známý reportér Patrik Kaizr. Ten byl i se svým štábem na Ukrajině od prvních hodin po vypuknutí válečného konfliktu. Nejednou se během natáčení reportáží s aktuálními informacemi o tamním dění dostali do situace, která i ostřílenému profíkovi, jako je Kaizr, nahnala pořádný strach.

"První tři noci jsme strávili s kameramanem v autě. Hlavně proto, že kolem hranic byly hotely obsazené ženami a dětmi, který měly to štěstí, že jeden pokoj dostaly a nemusely v noci stát v té frontě, ať už v autě, nebo venku," popsal Patrik Kaizr první dny strávené na polsko-ukrajinských hranicích. "Mně by bylo upřímně nepředstavitelné, že bych si zaplatil pokoj a držel si ho na jejich úkor," dodal.

"Hned druhý den se začaly tvořit ty kolony. Spousta lidí má strach a hledá způsob, jak se tomu vyhnout. 99,9% jsou ženy a děti a starší," řekl reportér v rozhovoru s moderátorem Janem Krausem. "Nejhorší bylo, když muži a otcové vezli své rodiny na hranice a pak se vraceli zpátky buď chránit zbytek rodiny, která nemohla odjet, nebo bojovat za Ukrajinu," svěřil se s osudy uprchlíků, kterých byl svědkem.

Kaizr se svým štábem byli snad jediní novináři, kteří se v těch dnech nacházeli na druhé straně přechodu Krakovec. Podle jeho slov si nevšiml, že by tam kdokoliv z reportérů byl.

"Nechtěli jsme, abychom předjížděli kolonu, i když jsme měli vybavenou akreditaci, přes kterou by nás pustili... chtěli jsme to zažít, aby ta reportáž byla skutečná. Tak jsme si vystáli těch 30 hodin v té frontě," řekl novinář, kterého čekal pořádný šok.

Chvíle strachu o život

"Hned druhý den našeho pobytu na Ukrajině se nám stalo, že se na ukrajinském Facebooku objevila fotografie našeho auta s popiskem, že jsme ruští špioni. Během neděle jsme zažili dvakrát zadržení od ukrajinské armády a policistů. Bylo to velmi nepříjemné, protože to probíhá s nabitou pistolí a vytažením z auta," svěřil se se zážitkem, který mohl skončit tragicky.

Vysvětlování situace ukrajinským policistům trvalo dlouho. "Poprvé jsme jim to vysvětlovali hodinu, podruhé téměř tři hodiny. Museli jsme logisticky vyměnit auto, aby nemělo nápis CNN Prima News, protože v tu chvíli nejste schopni zajistit bezpečnost sobě ani kameramanovi. Hrozí, že to někdo uvidí a jeho čin bude rychlejší než myšlenka," řekl Kaizr. "V té frontě jsme nejedli. Měli jsme nějaké zbytky, co jsme si koupili den předtím. Dělalo nám to trochu problém. Měli jsme dvě housky a jednu láhev vody a byli jsme dva," dodal.

Natáčení reportáže trvalo zhruba třicet hodin a i přes veškeré patálie dopadla velmi dobře. "Chtěl jsem ukázat, že to není o tom, že tam přes den někdo někam jde. Ale jaké to je, když je někdo v té koloně. Když v noci zhasnou auta. Když zatápí jednou za hodinu. Když se v té koloně i v noci proplétají i lidi, protože si řeknou, že 25 kilometrů zvládnou pěšky než čekat 30 minut v autě," popsal chování ukrajinských uprchlíků na hranici.

Soucit s matkami a dětmi

Co na něj ale opravdu zapůsobilo, byly děti, které téměř nic netušíce utíkaly do bezpečí se svými rodiči. Byl svědkem i toho, jak matky nechávaly na ukrajinské straně kočárky a s miminky pokračovaly dál pěšky. "Ty kočárky pro mě byly velmi silné, kdy je ženy nechávaly na hranicích, protože se nevešly do aut, která je převážela po Polsku a dál. Ženy, které mají dítě, vědí, co to je. Na ten kočárek si šetříte. Je to citová záležitost," vyprávěl reportér.

"Byl jsem v několika válkách. V severním Kurdistánu, v Sýrii. Tohle pro mě bylo těžké z toho důvodu, že jsem to viděl z té druhé strany. Viděl jsem exodus Ukrajiny. Viděl jsem ty děti. To se mě vždy dotýká," řekl s tím, že si zakázal být imunní proti tomu, když jde o děti.

Během evakuace spadly ve Lvovské oblasti nějaké rakety. "Zažili jsme tam vzdušný poplach. Není to ale nic, z čeho byste měli mít obavy. Ty poplachy jsou dva. Jeden je kolísavý. To je v pohodě. Pak když přestává kolísat, tak je to blbé. Já bych se chtěl vrátit," řekl a dodal, že ten proud uprchlíků u nás by nechal domácí redakci.

"Docela rád bych se vrátil zpátky. Tam na tu stranu. Mám rodinu. Chtěl bych poděkovat své ženě a dceři, že jsou nesmírné statečné. Není pro ně jednoduché, co dělám," řekl Patrik Kaizr závěrem rozhovoru. "Naučily se ale nedávat své obavy najevo. Tím mě drží v klidu, že se tam nemusím starat, že někomu působím obavy tady. Dcera už není nejmladší a spoustu věcí chápe."

Celý díl pořadu Show Jana Krause sledujte dnes večer na TV Prima.

GLOSA: Mikýřova úžasná pouť Survivorem. Mikyska vyhrál právem, ale pomohla mu zbabělost a krátkozrakost soupeřů

Související články

Další články

Nejnovější kauzy