Rusové ovládli jadernou elektrárnu v Záporoží. Černobyl se neozývá. Co s nimi zamýšlí?
Rusové údajně získali kontrolu nad další jadernou elektrárnou na Ukrajině, když plně ovládli Záporožskou jadernou elektrárnu. Zaměstnanci prý pracují v běžném režimu, ale informace nelze nezávisle ověřit. Mezitím se podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii ztratilo spojení se systémy, které monitorují bezpečnostní situaci v odstavené ukrajinské jaderné elektrárně Černobyl.
Svět se stále s větším znepokojením dívá na ovládnutí ukrajinských jaderných elektráren ruskými silami. Několik dní poté, co Rusko dobylo jadernou elektrárnu Záporoží na Ukrajině po neustálém bombardování, ruská agentura TASS s odkazem na ruskou Národní gardu uvedla, že Rusové mají zařízení plně pod kontrolou. Jaderná elektrárna prý funguje normálně.
Rusové prý mučí personál elektrárny
Ukrajinci podle vyjádření Rusů složili zbraně a byli zajati ruskou armádou. Přibližně 240 lidí včetně 50 žen mělo být po podepsání dokumentů o neúčasti na nepřátelských akcích vyvedeno ven. Ukrajinský ministr energetiky Herman Haluščenko však nahrál na Facebook video, ve kterém uvádí, že ruské vojenské jednotky mučí personál elektrárny. Prý od nich chtějí veřejné prohlášení, které by poté Kreml využil k ospravedlnění invaze. Rusko podobným způsobem už před pár dny bez důkazů obvinilo Kyjev z výroby špinavé bomby.
Černobyl se neozývá
Vývoj v jaderné elektrárně Záporoží vyvolal znepokojení Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE). MAAE zároveň v úterý uvedla, že jaderná elektrárna v Černobylu již nepředává data atomovému dozoru OSN. Agentura rovněž vyjádřila obavy ohledně personálu pracujícího pod ruskou stráží na ukrajinském zařízení. V elektrárně stále pracuje více než 2000 zaměstnanců, protože vyžaduje neustálé řízení, aby se zabránilo další jaderné katastrofě.
Agentura OSN vyzvala Rusko, aby umožnilo pracovníkům rotaci, protože odpočinek a pravidelné směny jsou pro bezpečnost místa zásadní. "Jsem hluboce znepokojen obtížnou a stresující situací, jíž čelí personál jaderné elektrárny Černobyl, a potenciálními riziky, které to přináší pro jadernou bezpečnost," řekl podle serveru Moscow Times šéf MAAE Rafael Grossi.
Kyjev označuje ruské zabrání elektráren jako „jaderný teror“. Jen Záporoží má šest reaktorů modernějšího a bezpečnějšího designu než ten, který se roztavil v Černobylu. MAAE uvedla, že dva z nich jsou stále v provozu, personál elektrárny pracuje na směny a úroveň radiace zůstává stabilní.
K čemu jsou Rusku jaderné elektrárny
Asi polovina elektřiny na Ukrajině pochází z jaderné energie. Jejich držení tak může být pro Rusko strategickým tahem, kterým může vydírat Ukrajinu. V krajním případě může vypnout některým částem země elektřinu.
Hrozí jaderná havárie jako v Černobylu?
Pravděpodobně ne. Tyto reaktory mají jiný design a celkově jsou mnohem bezpečnější než to, co bylo v provozu v Černobylu v roce 1986. Ale pořád jde o velmi vážnou situaci. Velké reaktory, jako jsou tyto, nelze jednoduše vypnout. Jejich jádra zůstávají po odstávce horká dny nebo dokonce týdny. Jaderná elektrárna stále potřebuje operátory, kteří tam pracují, potřebuje také energii a vodu k chlazení.
Ukrajina má ještě tři další jaderné elektrárny v jiných částech země včetně jedné poblíž Oděsy. Je pravděpodobné, že Rusko se jich bude chtít také zmocnit.
Tuňák mi zničil hru, tvrdí Martin ze Zrádců. Odsoudil Honzův hysterák a odhalil, jak moderátora snášeli ostatní
Válka na Ukrajině
Válku na Ukrajině rozpoutalo Rusko ve čtvrtek 24. února 2022 v ranních hodinách.
V Rusku se o tomto aktu válečné agrese mluví jako o "speciální vojenské operaci na Ukrajině". Jde o vyvrcholení rusko-ukrajinské krize a zároveň největší konflikt na území Evropy od konce druhé světové války.
Mohlo by vás zajímat:
Volodymyr Zelenskyj | Vladimir Putin | Wagnerova skupina | Jevgenij Prigožin | Válka v Izraeli