Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Petr Pavel tragédie v Mostě

Válka na Ukrajině: Prezident Zelenskyj verbuje lidi z celého světa. Toto je genocida, říká

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj inspiruje celou svou zem.
Zdroj: Twitter
+ Dalších 40 fotografií
prohlášení

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (44) v nedělním prohlášení požádal cizince o pomoc při obraně Ukrajiny. V projevu, který redakci eXtra.cz zaslala PR konzultantka z Kyjeva Yelyzaveta Maslovska, vyzval Zelenskyj lidi z celého světa, aby přišli a pomohli bránit ukrajinskou svrchovanost proti ruské invazi.

"Tato noc byla těžká.Tohle je teror. Ukrajince budou bombardovat ještě víc. Lhali, že se nedotknout civilistů. Už první hodinu od začátku invaze začali střílet na obytné prostory, nemocnice a školky...," říká v emotivní nedělním projevu Zelensky.

"Ukrajinci projevili odvahu bránit svou vlast. Vojáci si počínají skvěle. Ruské zločiny proti Ukrajině nesou známky genocidy," prohlásil Zelenskyj.

Prezident v dalším prohlášení zveřejněném v Kyjevě se obrací ke všem občanům světa, přátelům Ukrajiny, míru a demokracie. "Každý, kdo se chce připojit k obraně Ukrajiny, Evropy a světa, může přijít a bojovat bok po boku s Ukrajinci proti těmto ruským válečným zločincům."

Na základě nařízení o vojenské službě v ozbrojených silách schváleného prezidentským dekretem v roce 2016, mají na Ukrajině cizinci právo vstoupit do tamní armády na základě smlouvy na dobrovolném základě, působit mohou také v řadách ukrajinské teritoriální obrany, uvádí ukrajinská média.
Pro přihlášení a podrobnosti se lidé mohou obrátit na Úřad Přidělence obrany Velvyslanectví Ukrajiny ve vaší zemi.

Žaloba proti Rusku

Velvyslanectví Ukrajiny v České republice v neděli sdílelo přes Twitter informaci, že Ukrajina podala žalobu proti Rusku u Mezinárodního soudního dvora. "Rusko musí nést plnou zodpovědnost za manipulativní použití pojmu genocida, kterou ospravedlňuje agresi proti Ukrajině. Naléhavě žádáme o přijetí rozhodnutí, které RF donutí okamžité zastavit vojenské aktivity," píše se v příspěvku.
"Požadujeme povolat Rusko k odpovědnosti za to, že překrucuje pojem genocidy pro ospravedlnění agrese. Žádáme soud, aby okamžitě přikázal Rusku přerušit vojenské operace a stanovil jednání na příští týden," uvedl prezident. Zelenskyj dříve v projevu, který je přístupný na sociálních sítích, vyzval svět, aby Rusko zbavil hlasovacího práva v Radě bezpečnosti OSN.

Vítěz Survivoru Tomáš Weimann: Lásku hledá marně. Přiznal, proč to nevyšlo se Žanetou

Související články

Další články

Nejnovější kauzy