Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Petr Pavel tragédie v Mostě

Počet ukrajinských uprchlíků v Česku roste: V malých obcích je jich i víc než místních

Uprchlíci čekají na odvoz autobusem.
Zdroj: eXtra.cz / Jiří Masojídek
+ Dalších 6 fotografií
Válka na Ukrajině

Česká republika vydala lidem zasaženým ruskou invazí na Ukrajinu přes 161.000 speciálních víz. V pondělí jich udělila zhruba 11.000. Na cizinecké policii a v asistenčních centrech se zaregistrovalo již 90.000 uprchlíků, v pondělí jich přibylo téměř 5500. Na Twitteru o tom dnes informovalo ministerstvo vnitra. Podle statistik resortu je největší počet registrovaných uprchlíků na obyvatele evidován v menších obcích. 

O víza mohou žádat nejen lidé, kteří z Ukrajiny uprchli po zahájení ruské agrese, ale například i ti, kteří v Česku žijí déle, končí jim pobytové oprávnění a museli by se jinak na Ukrajinu vrátit. Na cizinecké policii se uprchlíci musí registrovat do 30 dnů po příjezdu.

Ústřední krizový štáb v pondělí rozhodl o pravidelných jednáních zástupců šesti ministerstev o uprchlické krizi. Poprvé se skupina na úrovni minimálně náměstků pod vedením ministra vnitra a šéfa ústředního štábu Víta Rakušana (STAN) sejde dnes. Prvním úkolem skupiny bude podle vnitra vytvoření konceptu finanční podpory rodin, které doma ubytovávají ukrajinské uprchlíky. Rakušan také v sobotu uvedl, že skládá poradní skupinu, která má během dubna připravit střednědobou a dlouhodobou strategii pro adaptaci uprchlíků z Ukrajiny.

Kvůli válečnému konfliktu na Ukrajině ze země uprchlo přes 200.000 lidí do České republiky. Většina z nich tu nemá žádné zázemí. Kraje proto požadují po vládě, aby ministerstva využila všechna státní ubytovací zařízení pro uprchlíky z Ukrajiny po ruské vojenské invazi. Podle krajů ještě nejsou tyto kapacity zcela naplněny.

Víc uprchlíků než místních

Ukrajinci, kteří prchli před válkou ze svých domovů, jsou často rozesíláni po ubytovnách v celém Česku. To je také důvod faktu, že v některých obcích je nyní více registrovaných uprchlíků než původních obyvatel. Část menších měst a obcí totiž často disponuje rekreačními ubytovnami či podobnými zařízeními, která nyní slouží jako dočasné domovy pro lidi v nouzi. Největší poměr uprchlíků na počet původních obyvatel je pak podle statistik ministerstva vnitra v obcích do tisíce obyvatel.

Velká kumulace uprchlíků tak je například v obci Bohostice na Příbramsku, kde je hlášeno 84 nově přihlášených osob. Vesnice má přitom 189 obyvatel. Extrémním příkladem je obec Vyšní Lhoty na Frýdecko-Místecku, kde je aktuálně 1273 registrovaných uprchlíků a 860 původních obyvatel. Jak ale zdůrazňuje ministerstvo vnitra, čísla nemusí být přesná, protože registrovaní Ukrajinci sice mohli nahlásit danou obec jako místo pobytu, reálně se v ní ale nemusí zdržovat.

Vítěz Survivoru Tomáš Weimann: Lásku hledá marně. Přiznal, proč to nevyšlo se Žanetou

Související články

Další články

Nejnovější kauzy