Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Válka na Ukrajině OBRAZEM: Ukrajinské inferno! Za měsíc války se země proměnila k nepoznání

Nemocnice v Mariuopolu je kompletně zničená.
Zdroj: Twitter La Rosa del Camino
+ Dalších 72 fotografií
Válka na Ukrajině

Přesně před měsícem šokovalo Rusko celý svět, když rozpoutalo válku na Ukrajině. Ačkoliv to Kreml nikdy nepřizná, pravděpodobně očekával, že už nyní bude slavit vítězství. Houževnatí Ukrajinci ale kladou tvrdý odpor, a tak Rusové prakticky nepokročili. Naopak se uchýlili k intenzivnímu bombardování civilních čtvrtí nebo krytů. Řada měst se během jediného měsíce proměnila v ruiny, jako například Mariupol nebo Charkov. Podívejte se do galerie fotografií ze sociálních sítí, jak některá místa vypadala před válkou a jak vypadají nyní.

Ačkoliv se zprvu zdálo, že Rusko se pokusí obsadit pouze východ Ukrajiny a zajistí si vliv nad celou Doněckou oblastí, nakonec se Vladimir Putin rozhodl napadnout celou zemi. 24. února se tak ozývaly výbuchy nejen v Dnipru, Mariupolu, Charkově nebo Chersonu, ale i v Kyjevě, Žitomiru či v západním Lvově a Vinnycji. Rakety dopadaly především na letiště, dopravní uzly a vojenské základy. O situaci informoval například Český rozhlas.

Hlavní cíl Rusů

Cílem Rusů bylo Ukrajinu maximálně ochromit a následně bez většího odporu dobýt Kyjev a sesadit vládu v čele s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Zásadně se ale zmýlili v tom, že Ukrajinci se nebudou příliš bránit. Ve skutečnosti to bylo právě naopak a i běžní civilisté se postavili na odpor ruské agresi. Zatímco ženy s dětmi prchaly za hranice, muži zůstali doma a narukovali, byť často z nařízení vlády.

Postup ruských vojsk se kvůli tvrdému odporu zastavil. Dny začaly pomalu přibývat a větší úspěchy, kterých chtěl Kreml dosáhnout, se nedostavovaly. A tak Rusové postupně začali zintenzivňovat bombardování měst i vesnic. Řada oblastí se během krátké doby proměnila k nepoznání. Cílem raket už dávno nejsou jen strategická místa, ale i civilní oblasti například v Kyjevě.

Rusové se zkrátka snaží prolomit ukrajinský odpor všemi možnými prostředky a neštítí se ani válečných zločinů. Důkazem toho je například rozbombardované Činoherní divadlo v Mariupolu, ve kterém se v době náletu schovávalo více než tisíc lidí. To, že bylo před divadlem obřími písmeny napsáno "děti", nebylo nic platné. Budova je nyní v troskách, v nichž se ocitli i civilisté v ní ukrytí. Podobně je na tom celý Mariupol, který se od začátku války proměnil v neobyvatelnou ruinu...

UPOZORNĚNÍ: V galerii se nachází fotky s drastickým obsahem.

Začalo to nemravným dopisováním, skončilo stalkingem. Známého dýdžeje pronásleduje posedlá fanynka. Vyhrožuje i jeho partnerce

Související články

Další články

Nejnovější kauzy