Trendy
válka na Ukrajině Iveta Bartošová Výměna manželek 2024 Survivor 2024

OBRAZEM: Osvobozeným Chersonem opět otřásají masivní výbuchy. Lidé riskují život i cestou pro vodu

Jedno z Chersonských sídlišť.
Zdroj: profimedia
+ Dalších 5 fotografií
Válka na Ukrajině

Ukrajinou stále otřásají výbuchy. Nejhůře jsou na tom města Dnipro, Poltava a nedávno osvobozený Cherson. Právě město, které se podařilo dobýt Ukrajincům zpět před několika týdny, je ale vážně poničené. V řadě domů nefunguje plyn, elektřina a teplo, jak píše ČTK. Podívejte se na snímky z války sužovaného města.

Obnova bude dlouhá a náročná. To jsou slova, která člověka napadnou, když se podívá na fotografie zničeného města Cherson, který se začátkem listopadu ukrajinským jednotkám podařilo dobýt zpět. Jeho zkáza nedosahuje takového rozsahu jako v Mariupolu, nicméně teprve před několika dny se podle ČTK podařilo obnovit zásobování města elektřinou. Obyvatelé však zdaleka nemají vyhráno.

Cherson je totiž i po stažení cílem ruských raket. Jak píše CNN, Vladimir Putin sice prohlásil, že tento region je Rusko, jeho obyvatelé jsou Rusové, jeho vojáci však odtud odešli a teď na dálku zabíjejí místní. To je poněkud zvláštní chování ve "vlastní" zemi.

Jít pro vodu je riskantní

Město nemá vodu. Lidé musí nabírat kanystry v řece Dněpr. I to je risk, protože ruská armáda je hned za řekou, která je teď zároveň frontovou liniií. Reportéři CNN potkali zoufalého muže, jak se ve zbytcích rozbombardovaného obchodu snaží najít nějaké jídlo a toaletní papír. "Je situace tak špatná?" ptají se jej reportéři. "Není dobrá," odpovídá suše. V pozadí se ozývají další výbuchy dělostřeleckých granátů.

"Okupace byla těžká," říká Hanna, jejíž dcera včera oslavila v okupovaném městě deváté narozeniny "Teď žijeme mnohem lépe. Nemáme sice vodu, elektřinu, ale také tu nejsou Rusové. Nic to není. Přežijeme to," říká odhodlaná žena. "Ukážeme jim, co to znamená, když začnou okupovat Ukrajinu," dodává Hanna.

Další rána pro Veronicu Biasiol. Po vlně hejtů během Miss jí ublížila vlastní maminka. Kráska přiznala velké zklamání

Válka na Ukrajině

Válku na Ukrajině rozpoutalo Rusko ve čtvrtek 24. února 2022 v ranních hodinách.

V Rusku se o tomto aktu válečné agrese mluví jako o "speciální vojenské operaci na Ukrajině". Jde o vyvrcholení rusko-ukrajinské krize a zároveň největší konflikt na území Evropy od konce druhé světové války.

Mohlo by vás zajímat:

Volodymyr Zelenskyj | Vladimir Putin | Wagnerova skupina | Jevgenij Prigožin | Válka v Izraeli

Související články

Další články

Nejnovější kauzy