Válka na Ukrajině OBRAZEM: Někde bláto, jinde mráz. Krutá zima vrhla lidi do středověku
Válka na Ukrajině se opět mění a může za to počasí. Zatímco na podzim se ukrajinská města topila ve všudypřítomném bahně, teď přicházejí kruté mrazy a vydatné sněžení. To vše bez ohledu na vojáky obou stran, kteří musí navzdory počasí stále plnit rozkazy. Trpí ale i civilní obyvatelstvo, které ruské bombardování na mnoha místech uvrhlo do zimy a tmy, jak dokazují snímky a videa na sociálních sítích.
V Kyjevě je pravá ukrajinská zima. Několik centimetrů sněhu napadlo na Majdanu, náměstí, které před lety zažilo krvavou oranžovou revoluci. Teď jsou tu vystavené tanky, které bojovaly na frontě, ale i rozstřílená civilní auta. Aby úřady ukázaly lidem, kteří v hlavním městě nejsou válkou tak dotčeni, že východ Ukrajiny je na tom opravdu špatně. Vlajky, které vzdávají hold vojákům padlým na frontě, zapadaly sněhem. Dokazují to fotografie v galerii.
Zablácená Ukrajina
Jiná situace je na jihovýchodě země. Fotky a videa na sociálních sítích z fronty ukazují, že tady rozhodně žádný sníh není, spíše než s nánosy prašanu se tu musí vojáci potýkat s obrovskou vrstvou bahna, která pokryla celou jižní Ukrajinu. Dokud na podzim nezmrzne, je to jeden z největších nepřátel každé armády. Bránící i útočící. "Co se děje v momentě, kdy si nemají vojáci v zákopech plných vody kde si sednout? Stojí v ledové vodě šest hodin," přibližuje drsnou realitu v zákopu jeden z vojáků na Twitteru.
Locals charging their phones in Odesa, southern Ukraine
— Euromaidan Press (@EuromaidanPress) December 13, 2022
Russian kamikaze drone attacks on Ukraine's energy system cut off up to 1.5 million people in Odesa and the vicinities of the city from electricity & heating in the middle of a cold winter.
📹https://t.co/bSnvvBWw2Z pic.twitter.com/YuE6kfXZz4
Trpí ale i lidé, kteří ve vybombardovaných městech musí žít. Ruské ostřelování je v drtivé většině případů odstřihlo od elektřiny, tepla i vody. Bydlí tak v provizorně opravených domech v zimě, vaří často na ohni před domem a pro vodu chodí k ručním pumpám, jak ukazuje video na Twitteru. Hodně z nich je závislých na dodávkách humanitární pomoci.