Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Kdo by nahradil Putina? Tohle jsou žhaví kandidáti na diktátorovo křeslo

Válka na Ukrajině: Kdo by byl nástupcem Vladimira Putina?
Zdroj: profimedia
Předchozí Další
+ Dalších 7 fotografií
Rusko

Jediný způsob, jak ukončit válku na Ukrajině, je zbavit se Putina. Takový názor stále častěji zaznívá z úst odborníků, politiků a dalších lidí. I proto například společnost Meta povolila na Facebooku nebo Instagramu výzvy volající po zabití ruského prezidenta. I kdyby se ale někomu podařilo Putina svrhnout, vyvstává řada otázek, tou nejpalčivější ale je, kdo ho případně nahradí. Potenciálních kandidátů je přitom několik, těžko ale říct, zda by to byla změna k lepšímu.

Vladimir Putin si od roku 1999 prakticky bez přestávky udržuje železnou kontrolu nad Ruskou federací jako prezident nebo premiér. Jeho desítky let trvající vláda je od začátku provázena tvrdými zásahy proti politickým oponentům, stejně tak jako potlačováním základních práv a svobod, přičemž se hlava státu obklopila věrnými a léty prověřenými přisluhovači. Z toho se tak dá velice lehce usuzovat, že změna v prezidentském křesle by byla pravděpodobně jen kosmetická - jméno by bylo jiné, názory na směřování země ale nejspíš stejné.


Michail Mišustin (56)

Pokud by byl Putin nucen odstoupit, například ze zdravotních důvodů, jeho okamžitým nástupcem by byl Michail Mišustin. Ten v současnosti slouží jako premiér Ruska, a tudíž je prezidentovým zástupcem ve velení. Ostatně to byl v roce 2020 sám Putin, kdo Mišustina nominoval na předsednictví ústřední vládě Ruské federace. Premiér je známý digitalizací daňového systému a povědomý může být i hokejovým fanouškům, jelikož sedí v představenstvu moskevského hokejového týmu CSKA a zároveň se podílí na vedení národní hokejové federace.

Sergej Šojgu (66)

Putinovou pravou rukou ve vedení invaze na Ukrajinu je zcela jasně Sergej Šojgu, ministr obrany. Zatímco on plní přání vrchního velitele, ruská armáda se řídí především jeho povely. Historie už mnohokrát prokázala, že k sesazení diktátora je často zapotřebí podpora armády. Tu Šojgu má, při potenciálním převratu by tak tuto moc mohl využít k tomu, aby uzurpoval Putinův post. Změna k lepšímu by to ale nebyla, byl to totiž on, kdo z velké části připravil invazi na Ukrajinu, navíc je nepravděpodobné, že bych chtěl vrchního velitele svrhnout. Patří totiž do jeho nejbližšího okruhu.

Nikolaj Patrušev (70)

Jméno Nikolaje Patruševa je často přehlíženo, přitom jde o mocnou postavu v čele Ruska. Od roku 2008 je šéfem ruské bezpečnostní rady a z této pozice mimo jiné velí Federální bezpečnostní službě (FSB), která nahradila KGB. Nabízí se tak paralela s Putinem, který si sám KGB prošel a získal si v ní vlivné přátele, kteří ho nyní podporují nebo si je dosadil do stěžejních pozic. Těžko ale říct, zda muž, který rozhoduje o tom, kdo zmizí a kdo ne, by měl dostatek odvahy na to, aby sesadil svého kamaráda a vzor.

Alexandr Bortnikov (70)

V žebříčku pod Patruševem se nachází Alexandr Bortnikov, který v současnosti působí jako ředitel ruské Federální bezpečnostní služby. Byl to právě on, kdo prováděl analýzu ukrajinského obyvatelstva a vojenských schopností před nedávnou invazí. Podle posledních zpráv portálu Ukrajinska pravda, na který odkazuje web iDnes.cz, se Putin s Bortnikovem nedávno pohádali. Ruský prezident totiž údajně obviňuje svého podřízeného ze zpackané invaze na Ukrajinu, která měla být bleskovou válkou. Bortnikov tak údajně spolupracuje se skupinou ruských elit na přípravě plánu, jak Putina odstavit od moci. Je však možné, že jde o propagandu z ukrajinské strany, která se snaží podkopat morálku agresora.

Dmitrij Medveděv (56)

Jedním z možných, byť aktuálně nejméně pravděpodobných nástupců, je Dmitrij Medveděv. Ruský politik a podnikatel se po boku Putina pohybuje už dlouhé roky a za tu dobu si vyzkoušel řadu vrcholných pozic, a to dokonce tu prezidentskou, ve které v letech 2008 až 2012 nahradil samotného Putina. Po skončení mandátu se stal na osm let premiérem. V této funkci ale nebyl zrovna populární a jeho obliba mezi Rusy velice klesla, i proto ho v roce 2020 vystřídal Mišustin. Medveděv v současnosti působí jako místopředseda Rady bezpečnosti Ruské federace a zároveň je předsedou vládní strany Jednotné Rusko. Jeho vliv ale slábne, jelikož je přímo závislý na Putinovi. Podpora hlavy státu vůči Medveděvovi ale rok od roku uvadá...

Tuňák mi zničil hru, tvrdí Martin ze Zrádců. Odsoudil Honzův hysterák a odhalil, jak moderátora snášeli ostatní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy