Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Co ste hasiči Tokio 2020

Nejnovější kauzy

Válka na spadnutí: Lidé mají strach, že Trump rozpoutá 3. světovou válku

Zdroj: profimedia.cz
válka?
V noci na pátek byl zabit při raketovém útoku velitel íránských elitních jednotek Kásim Sulejmání. Vedle Sulejmáního byl zabit také zástupce velitele šíitských milic PMF Abú Mahdí Muhandis. Smrt mužů potvrdil samotný Pentagon a Teherán reaguje tím, že chystá odvetu. Podle odborníků americká operace ovlivní celý Blízký východ a někteří se obávají, že tyto události by mohly rozpoutat třetí světovou válku.

Kásim Sulejmání byl pro většinu světa teroristou, ale ve své zemi byl považován za velkou osobnost a hrdinu. "Odchod Sulejmáního je hořký, ale boj bude pokračovat až do konečného vítězství a zločinci budou mít život těžší," řekl íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí s tím, že zabití Sulejmáního na rozkaz Donalda Trumpa přijde Ameriku hodně draho.

Americké ministerstvo obrany uvedlo, že jejím cílem bylo odstrašit Írán od plánů na další útoky. "Dron zasáhl dva automobily na bagdádském letišti," řekl zástupce Pentagonu.

"Bojoval celý svůj život. Jeho vojáci ho milují. Je to tichý, charismatický chlap, strategický génius a taktický operátor," řekl na adresu Sulejmáního pro CNN analytik národní bezpečnosti, zpravodajských informací a terorismu generál Hertling.

Lidé v Teheránu vyšli do ulic a dávají jasně najevo svůj žal a nepochopení ze smrti svého milovaného Sulejmáního. Davy vyrazily k sídlu ajatolláha Chameneího a ve městě Kermánu, odkud Sulejmání pocházel.

„Nejsem ta, kdo podporuje režim, ale Sulejmáního jsem měla ráda. Byl odvážný a miloval Írán. Je mi této ztráty velmi líto,“ cituje Reuters jednu z žen, které se zúčastnily pochodu.

Někteří lidé se ovšem obávají, že jednání Donalda Trumpa může rozpoutat třetí světovou válku, a odvolávají se na historické události. V roce 1914 se odehrál atentát na budoucího císaře Františka Ferdinanda, který rozpoutal první světovou válku, a lidé se domnívají, že tyto dvě události jsou si velice podobné, a mají strach, co bude následovat.

Související články

Další články