Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Válek úřaduje: Lidi po pozitivním PCR testu chce nechat dalších 30 dní bez testu

Vlastimil Válek je uznávaným lékařem.
Zdroj: Profimedia
změny

Lidé, kteří měli pozitivní PCR test na covid-19, by se nemuseli 30 dnů od jeho provedení testovat. Navrhuje to ministerstvo zdravotnictví, ve středu o návrhu bude jednat vláda. Změna by mohla platit od pondělí 31. ledna. Informaci Deníku N dnes ČTK potvrdil mluvčí ministerstva Ondřej Jakob.

Jakob ČTK řekl, že ministerstvo toto opatření navrhuje vzhledem k šíření varianty omikron. "Chystáme tento materiál na středeční vládu. Mělo by to platit od 31. ledna," řekl ČTK Jakob. Třicetidenní lhůta by se podle něj počítala od data provedení PCR testu.

Od tohoto týdne se dvakrát týdně testuje v zaměstnání a jednou týdně ve školách. Ve firmách platí, že pokud má zaměstnanec pozitivní antigenní samotest, odchází automaticky do pětidenní karantény. Po jejím skončení se v práci opět testuje. V zaměstnání není nutné na rozdíl od testování ve školách podstoupit potvrzující PCR test. Pokud jej ale pracovník absolvuje a má negativní výsledek, karanténa mu končí.

Deník N upozornil, že v posledních týdnech, kdy jsou izolace a karantény zkrácené na pět dní, se stávalo, že se například děti vrátily z izolace zpět do školy, ale podle PCR testu byly stále pozitivní. Do karantény pak spadly celé rodiny a další kontakty.

Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) bude současná vlna omikronu ve střední generaci vrcholit v nadcházejícím týdnu. Nedostatek zdravotníků ale podle něj nehrozí, protože lékaři už nemusí být doma v karanténách s dětmi .Ve školách vlna podle Válka naopak opadá. Ministr zdravotnictví to řekl v pořadu Otázky Václava Moravce na ČT.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy