Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Survivor 2023 Petr Pavel

Vakcinologové mají jasno: Prospěch z očkování dětí proti covidu převyšuje rizika

Vakcinologové mají jasno: Prospěch z očkování dětí proti covidu převyšuje rizika
Zdroj: Pixabay
očkování

Prospěch z očkování dětí proti covidu-19 převyšuje rizika nežádoucích účinků. Přestože mají děti většinou mírné příznaky, nebezpečí při nákaze hrozí podle vakcinologů i jim.


I když je nemoc v dětském věku méně závažná než u dospělých, šest dětí na covid v ČR zemřelo, přes 1000 jich bylo hospitalizováno a zdravotní stav asi 20 vyžadoval umělou plicní ventilaci. Uvedla to ve svém prohlášení Česká vakcinologická společnost.

Do 3. července se onemocnění covid-19 v Česku prokázalo u 180 000 dětí mladších 15 let. "I když je nemoc covid-19 v dětském věku méně závažná než u dospělých, děti a adolescenti tvoří významnou část nemocných, někteří mohou být hospitalizováni, vyžadují i intenzivní péči a dochází i k dětským úmrtím. Covid-19 způsobuje u dětí závažné multisystémové zánětlivé onemocnění i dlouhodobé potíže označované jako long covid," uvedla vakcinologická společnost.

Od loňského října do letošního června zdravotníci v ČR u dětí zaznamenali 201 případů multisystémového zánětlivého onemocnění, označovaného též PIMS-TS, které souvisí s proděláním covidu. Neevidují žádné úmrtí na tyto komplikace. Epidemie má i nepřímé důsledky na děti související s omezením volnočasových aktivit a distanční výukou.

Vakcinace všech dětí ve věku 12 až 17 let, pro které už je očkování proti covidu-19 dostupné, by podle vakcinologů zabránila asi 3000 případům nemoci covid, 90 hospitalizacím, 25 případům hospitalizací na jednotkách intenzivní péče a jednomu až dvěma úmrtím dětí. Podle četnosti výskytu nežádoucích účinků by se v souvislosti s očkováním všech dětí v Česku mohlo naopak objevit asi 16 případů zánětu srdečního svalu či zánětu membrány kolem srdce. Zaznamenané případy těchto zánětů ve světě byly podle vakcinologů vzácné a vesměs mírné. Prospěch z očkování tak převyšuje rizika těchto nežádoucích účinků.

Vyřazený Pítr ze Survivoru o vztahu s Gábi: Jak s jejich láskou zamávaly drby o Andree

Související články

Další články

Nejnovější kauzy