Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Vakcína proti koronaviru za dveřmi: Kdo bude mezi mezi prvními očkovanými

Vakcína proti koronaviru za dveřmi: Kdo bude mezi mezi prvními očkovanými
Zdroj: Profimedia.cz
+ Další 3 fotografie
očkování
Desítky států se snaží vyvinout účinnou vakcínu proti koronaviru a zatím to vypadá nadějně. Někteří výrobci to dokonce vidí tak dobře, že by mohli své vakcíny uvést na trh už ke konci roku. Otázkou zůstává, kdo bude mezi prvními očkovanými.

První volba padne na nejohroženější skupiny. Jde například o jedince s oslabenou imunitou nebo různými nemocemi, které mohou být při nákaze koronavirem fatální. Dále se mezi ně řadí lidé starší 65 let a chronicky nemocní. V ohrožené skupině se nacházejí také lidé v první linii, vakcína tedy poputuje také ke zdravotníkům a lidem v sociálních službách.

Očkováním proti koronaviru se zabývá Národní imunizační komise vedená hlavní hygieničkou Jarmilou Rážovou. Právě komise rozhoduje o tom, kdo jako první vakcíny dostane a kdo bude muset na další dávky vydržet počkat.

Průtahy s registrací

Mnoho nadějných výrobců vakcíny proti koronaviru sice teprve vstoupilo do třetí fáze testování na lidech, ale výsledky zatím evidentně vypadají slibně. Chvástají se tím, že by první dávky mohly být už ke konci roku, a to i v Čechách. Jenže háček spočívá v tom, že daný produkt musí schválit Evropská léková agentura. S registracemi se výrobci zatím nijak nehnuli.

Například se společností AstraZeneca, která vyvíjí oxfordskou vakcínu, jedná ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a hovoří o předobjednávkách. "Předpokládá se, že společnost AstraZeneca o registraci v Evropě požádá někdy začátkem podzimu, v září či v říjnu," uvedl podle iDnes ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Jakub Dvořáček.

Rusko je napřed

V Rusku už jsou však o krok dál. Prezident Vladimir Putin před několika dny oznámil registraci vakcíny proti novému typu koronaviru. "Vím, že látka funguje efektivně. Vytváří stabilní imunitu a opakuji, vakcína prošla všemi nezbytnými kontrolami,“ dodal Putin.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy