Trendy tagy Čauky lidi Survivor 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Vakcína proti koronaviru: Oxfordská univerzita hlásí úspěch, první testy dopadly na jedničku

Vakcína proti koronaviru: Oxfordská univerzita hlásí úspěch, první testy dopadly na jedničku
Zdroj: Profimedia
Nadějný výzkum
Od vypuknutí pandemie koronaviru se prakticky celý svět upíná k brzkému vývoji vakcíny. Naději nyní přinesla zpráva z britské Oxfordské univerzity, která hlásí první úspěšné testy. Těm se podrobilo přes 1000 lidí a drtivá většina z nich zaznamenala buď žádné nebo naprosto minimální vedlejší účinky. Vakcína naopak vyvolala silnou imunitní reakci vůči nemoci covid-19.

"Dosažené výsledky zvyšují naši důvěru v to, že vakcína bude fungovat. Zároveň nám umožňují pokračovat v našich plánech na výrobu vakcíny, která bude dostupná pro celý svět," říká optimisticky Mene Pangalos, výzkumník ze společnosti AstraZeneca. Ta právě spolupracuje na vývoji vakcíny s Oxfordskou univerzitou.

Podle zprávy zveřejněné v lékařském magazínu Lancet má vakcína, která dostala jméno ChAdOx1 nCoV-19, velkou šanci na úspěch. Vakcína totiž do 14 dnů po podání vyvolá reakci T-lymfocytů. To jsou bílé krvinky, které jsou schopné napadnout buňky postižené koronavirem Do 28 dnů pak má vytvořit dostatek protilátek, aby člověk získal imunitu.

Hned na prvních testovaných byl znát úspěch, když si jejich tělo začalo po podání vytvářet protilátky. To obzvlášť posilnila druhá dávka, kdy 100 % krve očkovaných vyvíjelo neutralizační aktivitu vůči koronaviru. "Nejsilnější imunitní odpověď jsme viděli u účastníků, kteří dostali dvě dávky vakcíny. To naznačuje, že by mohlo jít o dobrou strategii pro očkování," vysvětlil profesor Andre Pollard. Teď je na řadě další fáze studie, která má potvrdit, zda látka opravdu účinně chrání proti nemoci covid-19

Během prvních dvou fází zkoušení vakcíny bylo otestováno přes tisíc dobrovolníků ve věku 18 až 55 let. U očkovaných lidí nebyly zjištěny žádné závažné vedlejší problémy spojené s vakcínou ChAdOx1 nCoV-19. Naopak se u lidí začala tvořit imunita vůči koronaviru.

V současnosti probíhá třetí fáze klinických zkoušek, která testuje účinnost vakcíny u 10 000 lidí ve Velké Británii, Jižní Africe a v Brazílii.

Související články

Další články