Trendy tagy Čauky lidi Survivor Česko 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Vakcína proti koronaviru by na trhu mohla být už v prosinci: Výrobce uvedl i cenu

Vakcína proti koronaviru by na trhu mohla být už v prosinci: Výrobce uvedl i cenu
Zdroj: Profimedia.cz
+ Dalších 5 fotografií
očkování
Usilovná práce na vytvoření vakcíny proti koronaviru se pomalu začíná vyplácet. Vyrobit se ji snaží téměř celý svět a jednotlivé země se skoro předhánějí v tom, kdo s ní přijde na trh dříve. Jedna z čínských farmaceutických firem přišla s tím, že vakcínu může nabízet už v prosinci a dokonce odhadla i cenu. Firmě zbývá jen projít třetí fází testování a vakcínu zaregistrovat.

Čínská farmaceutická firma Sinopharm svou vakcínu právě testuje na lidech, což je právě ona třetí fáze testování. Probíhá ve Spojených arabských emirátech a zjišťují se vedlejší účinky a její účinnost. Vakcínu proti koronaviru firma bude testovat na několika tisících lidech.

Třetí fáze testování vakcíny

"Až skončí třetí fáze mezinárodního testování, může být vakcína zaregistrována. Předpokládáme, že ji na trh uvedeme do konce roku," uvádí agentura TASS s odkazem na ředitele firmy Liou Ťing-čena. Ten dodal, že on sám dostal dvě dávky a vedlejší účinky nepociťoval. Ťing-čen k tomu tvrdí, že pravděpodobnost ochrany po jedné dávce je asi 97 %.

Protilátky se však vytvářejí pomaleji. Podle jeho slov je zapotřebí vyčkat alespoň dva týdny, aby se dosáhlo úrovně, která bude stačit na boj proti koronaviru. "Po dvou dávkách se pravděpodobnost ochrany může zvednout na 100 %," dodal šéf společnosti.

Jen pár tisíc za vakcínu

Podle hrubého odhadu může prý Pekingský institut biotechnologie vyrobit až 120 milionů kusů vakcíny za rok. Institut ve Wu-chanu zhruba 100 milionů. A ani by nešlo o nijak závratnou částku. Cena vakcíny by se měla pohybovat kolem 150 dolarů, což je v přepočtu na české asi 3300 korun.

Související články

Další články