Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Vakcína není zázračný všelék. S koronavirem se budeme muset naučit žít, říká rektor Tomáš Zima

Vakcína není zázračný všelék. S koronavirem se budeme muset naučit žít, říká rektor Tomáš Zima
Zdroj: Facebook
+ Další 2 fotografie
koronavirus
Vypadá to, že Česko zasáhla druhá vlna koronaviru. Počet nakažených zákeřným virem každý den neúprosně stoupá... Vláda v mimořádných opatřeních znovu přitvrzuje a svým způsobem se vracíme zpátky na začátek. Naplňují se černé scénáře, o kterých se mluvilo už na jaře?

"Je nutné znovu zopakovat, že kdo je pozitivně testovaný na koronavirus, není nemocný, a je třeba říci, že výrazná většina pozitivních osob není nemocných, je pouze pozitivní. Jen malé procento má mírné a ještě menší procento pak vážné příznaky, kdy musí být hospitalizováno," řekl v rozhovoru pro web G.cz rektor Univerzity Karlovy profesor Tomáš Zima

Vypadá to, že koronavirus s námi nějakou tu dobu zůstane a možná jednou nastane den, kdy už si na něj zvykneme stejně jako na chřipku. Podle profesora se budeme muset s virem naučit žít. "Virus nepodceňuji, pořád toho nevíme dost, ale musíme začít normálně fungovat a COVID-19 tu bude s námi, stejně jako 'běžná' chřipka. Musíme se s ním naučit žít a fungovat ve společnosti normálně."

Kritizované roušky

Kvůli zvyšujícímu se počtu nakažených a vážné situaci v Praze se vláda rozhodla přistoupit k mimořádným opatřením a navrácením roušek do všech vnitřních prostor a dopravy. Jaký je Zimův názor na právě kritizované roušky? "Roušky mají smysl v místech většího výskytu osob, určitě MHD a vlaky například. Problematické je to samozřejmě ve škole, prostor třídy, kde si žáci třeba jedí svačinu a roušku sundají."

Dále dodal, že je velmi důležité, aby byla opatření konzistentní, neměnila se obden, byla jednoduchá, srozumitelná, pochopitelná, "polopaticky" vysvětlená a zdůvodněná. Neměla by být plošná, ale selektivní.

"Je ale si třeba uvědomit, že tady bojujeme proti přírodě, tento typ koronaviru tady je a bude tady samozřejmě v obyvatelstvu naší planety žít, takže není řešení, že budeme nadosmrti nosit roušky. Když byly chřipky, také jsme nenosili roušky - měl je málokdo, především turisté z Asie - myslím, že nově si na to budou zvykat i Češi – a roušky budou nosit osoby, které mohou šířit kapénkovou nákazu. A proč ne - je to o ohleduplnosti a zodpovědnosti k ostatním," uvedl profesor v rozhovoru.

Vakcína proti viru

Rusko se nedávno pochlubilo, že již mají vakcínu proti koronaviru. Je nasnadě si myslet, že pokud všechno půjde s vakcínou hladce, tak má lidstvo vyhráno. Bohužel, tak jednoduché to není.

"Vakcína někoho bude chránit více, někoho méně. Bude záviset na imunitní odpovědi jedince. Není a nebude to zázračný všelék. A je si třeba uvědomit, že vakcína nezabíjí virus a nezabije ho, nevymýtí. Podobně máme vakcínu na tuberkulózu, neštovice, spalničky a pořád tyto choroby jsou mezi námi. Ale samozřejmě nám očkování pomáhá tyto závažné nemoci zvládnout," zakončil Zima.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy