Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Svatba na první pohled 2021

Nejnovější kauzy

Vak plný nebezpečí: Jedovaté housenky v Česku si staví obří hnízda

Zdroj: archiv
+ Další 3 fotografie
hmyz a my
Českou republiku sužují nebezpečné jedovaté housenky, které si na stromech stavějí obří hnízda. Aktuálně se přemnožily. A kontakt s nimi může být za jistých okolností nebezpečný. Nejnebezpečnější jsou jejich chloupky, kterých mají na těle stovky tisíc a přenášejí se vzduchem. Housenky bourovčíka byly zaznamenány na jižní Moravě.

Pokud potkáte v lese podobný vak plný housenek, je lepší se mu vyhnout. Důvod? Můžete skončit v péči lékaře. „Housenky bourovčíka si spřádají z hedvábí hnízdo, takový pytel… A tyto pytle jsou dobře vidět na stromech, protože housenky sežerou všechno listí, takže tam visí tato hnízda. V těch hnízdech se schovávají před predátory, jako jsou ptáci či ještěrky a další. Tyto housenky disponují obranným mechanismem, čímž jsou chloupky, které jsou uvnitř duté a obsahují jed – toxickou látku. Pro člověka by byla smrtelná dávka pouze v případě obrovského množství jedu – tedy nebavíme se o jedné housence, ale spíše stovkách. Jed působí úměrně k hmotnosti, ale nemyslím si, že pokud by šlo třeba o dítě, které by se dostalo do kontaktu s jednou housenkou, že by šlo o smrtelný případ. Byla by to výjimka, a to v závislosti na zdravotním stavu dítěte a jeho dalších skrytých zdravotních vadách,“ řekl eXtra.cz uznávaný entomolog Oldřich Nedvěd s tím, že smrtelný účinek nehrozí, ale setkání může být nepříjemné. A to tak, že pokud člověk roztrhne ten pytel, hnízdo, vyvalí se na něj hromada jedem naplněných chloupků, které se přenášejí vzduchem

Jed ze štětinek housenek reaguje v těle člověka tak, že může spustit alergickou reakci, chloupky totiž obsahují thaumetopoein. Většinou se projevuje kožní vyrážkou, vysokými horečkami a dlouhotrvající nevolností, které mohou doprovázet dýchací potíže či závratě. Zejména astmatici se mohou dostat do velkých problémů.

Související články

Další články