Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Vadí nám úplně všechno: Obyvatelé Brna nechápou nařízení vlády, přijdou jim absurdní

Vadí nám úplně všechno: Obyvatelé Brna nechápou nařízení  vlády, přijdou jim absurdní
Zdroj: Pixabay.com
protest
Odpůrci vládních opatření proti šíření koronaviru se dnes odpoledne sešli před brněnským Janáčkovým divadlem. Podle odhadu tajemníka městské části Petra Štiky i policie jich bylo kolem 150, ke konci jich ubylo zhruba 100. Žádali například zrušení testování zdravých či bezpříznakových obyvatel, kritizovali nošení roušek. Na akci dohlíželi policisté, zasahovat nemuseli. Akce trvala zhruba dvě a půl hodiny.

Organizátor demonstrace Tomáš Franzki všechny zúčastněné na úvod po upozornění zástupců městské části vyzval, aby si nasadili roušky a stáli ve skupinkách po dvaceti lidech s odstupem dvou metrů. Protestující zůstali bez roušek, bez odstupů.

Podle demonstrantů jsou veškerá opatření nesmyslná. "Vadí nám úplně všechno. Není k tomu žádný zdravotní důvod, je to čistě jenom politika a ruinování našeho rozpočtu. Odskáčou to naše děti. A vláda má ještě tu drzost nabízet nám na Vánoce nějaké dluhopisy," řekl ČTK pětatřicetiletý Jiří K., který přijel na demonstraci z Uherského Brodu. Takzvané Dluhopisy Republiky tento týden na sociálních sítích nabídla ministryně financí Alena Schillerová (ANO).

Řečníků se za mikrofonem vystřídalo několik. Vendula Zahumenská se zaměřila na očkování. "Očkování se stalo vedle roušky symbolem naší nesvobody," uvedla. Podle ní povinné očkování nedává smysl, protože nemoc není nebezpečná a úmrtnost má obdobnou jako chřipka. Očkovat by se podle ní měl nechat jen ten, kdo chce. Vyjádřila obavu, aby se z těch, kteří se očkovat nenechají, nestali občané druhé kategorie.

Očkování

Očkování proti koronaviru se v Česku plánuje na příští rok, první dodávky vakcín by měly být podle koordinátora očkování Zdeňka Blahuty dostupné v lednu. Očkování bude hrazené z veřejného zdravotního pojištění a bude dobrovolné. Vláda ve schválené očkovací strategii rozhodla, že první budou očkováni lidé nad 65 let a mladší nemocní s vážnými chorobami. Podle průzkumu, které si nechalo udělat ministerstvo zdravotnictví, plošné očkování proti covidu podporuje více než polovina lidí. Obavu z rizika nákazy covidem má 70 procent lidí. V Česku testy od letošního března potvrdily koronavirus u více ne 575.000 lidí, 9450 s covidem zemřelo.

Na dnešní demonstraci v Brně byly vidět nápisy jako: "Nenech se zastrašit, vystup z řady", "Svobodu, stop distanční výuce" nebo "Gastro zavřít, to je sláva, covid zmizí, říká vláda." Místy se ozýval potlesk či skandování "demisi" a "bylo toho dost". Na demonstraci a v jejím okolí podle mluvčího policie Petra Valy dohlíží několik desítek policistů. Mimo jiné z antikonfliktního týmu, pořádkové policie či dopravní. Zasahovat zatím nemuseli.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy