Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 komunální volby 2022

Václavské náměstí projde velkou proměnou: Radní plánují úbytek parkovacích míst i návrat tramvají

Václavské náměstí projde velkou proměnou: Radní plánují úbytek parkovacích míst i návrat tramvají
Zdroj: IPR Praha
změna
Pražští radní dnes schválili aktualizaci návrhu proměny Václavského náměstí, která se plánuje na nejbližší roky. Do horní části se vrátí tramvaje, ubude parkovacích míst a radní plánují i další změny. Novou podobu Václavského náměstí Praha ukázala na stránkách Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy.

Aktualizovaný návrh na proměnu Václavského náměstí, který má Praha už od roku 2005, dnes schválili pražští radní. Je to tedy velký pokrok, který Prahu posunul blíže realizaci. „Vrátíme Václavské náměstí lidem, tak jak tomu bylo ve 20. století, než museli lidé ustoupit stanovištím taxikářů, stánkům s klobásami a naháněčům do nočních klubů,“ uvedl na stránkách IPR radní pro oblast dopravy Adam Scheinherr.

V původním návrhu byla tramvajová trať vedena středem náměstí, nyní je navrhovaná ve třetinách šířky náměstí, tedy v místech, kde v této době projíždí auta. „Posunutím tramvajové trati se nám navíc podaří vytvořit krásnou promenádu pro pěší uprostřed náměstí. To se také konečně stane dostupné pro běžné Pražany. Samotná nová tramvajová trať znamená velký krok pro stabilizaci pražské tramvajové sítě, alternativní tratě v centru umožní rozvoj dalších tramvajových tratí na okrajích Prahy,“ dodal Scheinherr.

Dále se počítá se snížením parkovacích míst, vytvořením promenády, novým stromořadím a vytvořením pruhu pro cyklisty v každém směru. Předpokládá se, že proměna Václavského náměstí by mohla započít už v roce 2022. „Jsem rád, že po zdařilé úpravě okolí Národního muzea se nyní soustředíme na úpravu horní části Václavského náměstí. Věřím, že plánované úpravy ocení všichni návštěvníci i obyvatelé tohoto významného místa,“ uvedl ředitel IPR Praha Ondřej Boháč.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy