Trendy tagy Extra Host (pořad) koronavirus Svatba na první pohled Počasí

Nejnovější kauzy

Václav Neckář slaví 75: Řítil se po dálnici, když dostal mrtvici! Bál se, že zabije bratra

Zdroj: Showpix, archiv
+ Dalších 5 fotografií
Štěstí v neštěstí
Václav Neckář (75) dnes slaví životní jubileum! Zpěvák, který před patnácti lety přežil vlastní smrt, zapil narozeniny už o víkendu v Mariánských Lázních. Autor hitu Tu kytaru jsem koupil kvůli tobě či princ ze Šíleně smutné princezny zažíval vrchol kariéry v 70. letech. Po mrtvici ze sebe nedokázal vydat ani hlásku, na výsluní se vrátil v roce 2011.

V české muzice patří Václav Neckář ke jménům, která jsou jen stěží nahraditelná. Jeho romantické písničky dostaly do kolen nejedno děvče. Přestože se v 70. letech nad Československem stahovala mračna normalizace, Neckář prožíval vrchol kariéry.

Společně s Helenou Vondráčkovou (71) a Martou Kubišovou (75) jezdili na sklonku 60. let jako skupina Golden Kids z jednoho koncertu na druhý. S Vondráčkovou si stihl zahrát i ve stále oblíbené pohádce Šíleně smutná princezna. Když se rozhádali a rozpadli, Neckář ještě netušil, že za pár let čeká strmý pád i jeho.

Pražského rodáka postihla v roce 2002 mrtvice. Zpěvák s roztomilým kukučem měl namále. S bratrem Janem Neckářem byl totiž zrovna na cestě do televize. A mrtvice se ozvala v momentě, kdy to za volantem pálil po dálnici 130 kilometrů v hodině. „Řídil, jel po dálnici 130, bez problémů. Jen po cestě najednou přestal mluvit. Když jsem mu něco říkal, neodpovídal, a když mu zazvonil telefon, podal mi ho, věděl, že nemůže mluvit. Přijel k televizi, normálně zaparkoval, jen nemluvil,“ vzpomínal na kritické chvíle bratr Jan pro deník Blesk. Václav měl strach zastavit, aby se něco nestalo.

„Nebylo mi špatně, nebolela mě hlava, jen mě to tak nějak táhlo doleva,“ dodal Václav, který se o tom, že šlo o mozkovou příhodu, dozvěděl až v nemocnici.

Neckář si tehdy sáhl na dno. Na 500 textů svých skladeb se musel naučit znovu, do toho zapomněl i angličtinu, němčinu a ruštinu. Byl to běh na dlouhou trať, nakonec se mu to však podařilo. Václav Neckář se v roce 2011 vrátil na vrchol písničkou Půlnoční k filmu Alois Nebel. Vznikl k ní dokonce i videoklip, díky kterému se Neckář seznámil s kouzlem internetu. Byl naprosto u vytržení, kolik mu na jeho dílo přišlo pozitivních reakcí.

V prosinci 2015 přišla další krutá rána, kdy mu zemřela milovaná manželka Jaroslava. Kromě ledvin se dlouhodobě léčila i se srdcem.

Zpěvák, k jehož nejslavnějším hitům patří skladby jako Tu kytaru jsem koupil kvůli tobě, Stín katedrál nebo Mademoiselle Giselle, slaví už 75. narozeniny. A i přes nepřízeň osudu si umí života stále užívat. Přestože zdaleka ne tak často jako dřív, i nadále Neckář vystupuje a kouzlí tak úsměv na tvářích svých věrných fanoušků.

Související články

Další články