Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Clash of the Stars Jaromír Soukup

Václav Klaus slaví 79. narozeniny: Připomeňte si největší kauzy a skandály bývalého prezidenta

Václav Klaus.
Zdroj: profimedia
+ Další 4 fotografie
Narozeniny
Prezidentem není od roku 2013, přesto Václav Klaus budí vášně dodnes. Ať už se to týká jeho názorů na globální oteplování, Evropskou unii či politiku. Bývalá hlava státu dnes slaví 79. narozeniny a vy si můžete připomenout jeho nejkontroverznější výroky či skandály.

Snad každý si ještě dnes pamatuje na ukradené pero či atentát airsoftovou pistolí. Tyto události proslavily ve světě nejen Českou republiku, ale i bývalého prezidenta Václava Klause. Tvrdohlavý politik se nikdy nebál říct svůj názor či udělat něco, co bylo proti přesvědčení většiny lidí. I to byl důvod, proč i nadále zůstává kontroverzní postavou české politiky.

Za oteplování nemohou lidé

Klaus se nikdy netajil tím, že rozhodně není příznivcem enviromentalismu. Ve své knize "Modrá, nikoli zelená planeta" shrnul svůj názor, že enviromentalisté ohrožují svobodu a demokracii. Nechvalně populárním se stalo i to, že Klaus zarytě protestuje vůči faktu, že za globální oteplování mohou lidé. Podle Klause je i zbytečné, aby svět bojoval proti změně klimatu. Naopak by se lidé měli připravit na jeho dopady. Za své kontroverzní výroky Klaus třikrát obdržel anticenu "Zelená perla roku".

Pero bylo na památku

V roce 2011 Klaus proslavil sebe i Českou republiku, když během státní návštěvy v Chile vzal z krabičky na stole pero a strčil si ho do kapsy. Poté se kulišácky usmál a dělal, jakoby nic. Úsměvná scénka, kterou zaznamenaly kamery, obletěla celý svět a pobavila miliony. Video bylo extrémně populární například na zábavním webu 9GAG. Češi se ale tolik nesmáli, protože část lidí to brala jako ostudu na mezinárodní úrovni. "Vzal jsem si ho na památku," hájil se Klaus.

Homosexualita je deviace

Ten samý rok na sebe Klaus upozornil znovu. Poté, co jeho mluvčí Petr Hájek odsoudil průvod Prague Pride a homosexualitu označil za deviaci, se ho Klaus zastal. "Prague Pride není projevem homosexuality, ale homosexualismu, kterého se – stejně jako řady dalších módních 'ismů' – velmi obávám," prohlásil Klaus.

Atentát na prezidenta

O rok později se udál další skandál spojený s Klausem, byť tehdejší hlava státu za něj úplně nemohla. Při oslavě otevření nového mostu v Chrastavě na severu Čech obklopil Klause dav lidí. Náhle 26letý Pavel Vodrouš vytáhl pistoli a několikrát vystřelil do prezidenta. Ukázalo se ale, že šlo o airsoftovou pistoli a oběť zasáhlo pár plastových kuliček. I tak ale šlo o selhání ochranky. Sám Klaus pak incident označil jako atentát.

Amnestie byla příliš

Pravděpodobně nejkontroverznější věc si Klaus schoval na konec svého funkčního období coby prezident. Ze své moci v roce 2013 vyhlásil k dvacátému výročí vzniku samostatné České republiky dílčí amnestii. Ta se týkala například lidí odsouzených na rok a kratší dobu nebo na vleklá trestní stíhání, která se táhla déle než osm let. Omilostnění tak přišlo třeba pro manažery vytunelovaného H-systemu. Amnestie byla od počátku silně kritizovaná a v průzkumu společnosti Median s ní nesouhlasilo 82 procent lidí. Senát dokonce na Klause podal ústavní žalobu pro velezradu. Ústavní soud ale řízení zastavil.

Monika Bagárová dál kojí dvouletou dceru: Nevím, jak přestat!

Související články

Další články

Nejnovější kauzy