Trendy tagy Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Václav Klaus se vyjádřil k projevu aktivistky Grety: Měla by být rodičům odebrána

Zdroj: archiv
+ Dalších 10 fotografií
rozhořčení
Švédská aktivistka Greta Thunberg (16) vystoupila na klimatickém summitu OSN v New Yorku a svým projevem rozdělila společnost na dvě strany. Jedni s jejími výroky souhlasí, druzí si klepou na čelo. K jejímu projevu se pro Parlamentní listy vyjádřil i bývalý český prezident Václav Klaus (78). Podle něho by měla být Greta odebrána svým rodičům norskou sociální službou Barnevernet. Ta kontroverzně odebírá rodičům jejich děti.

Václava Klause zvedl bouřlivý projev mladé švédské aktivistky ze židle. Podle něho mohou za Gretino smýšlení a nastavení její rodiče. "Greta je oběť fanatiků klimatického alarmismu a není k ní důvod se vyjadřovat. Je to ještě dítě a vůči jejím rodičům by měl zakročit norský Barnevernet,“ řekl Klaus. Snad víc než její kontroverzní projev bývalou hlavu státu pobouřil fakt, že mladá Švédka byla na summit vůbec pozvána.

To má na svědomí generální tajemník António Guterres. Podle Klause se musel zbláznit. „Musím se spíše vyjádřit k člověku, který ji do OSN pozval, což je António Guterres. Ten býval docela normálním ministerským předsedou Portugalska a já jsem s ním nejednou mluvil. Teď se ale asi zbláznil, a bohužel nejen on,“ uvedl dále Klaus.

Greta, která v pondělí vystoupila v New Yorku, si nebrala ve svém projevu žádné servítky. Kritizovala především světové politiky za to, že ji svými planými řečmi ukradli dětství a budoucnost. „Vy se obracíte na nás, mladé? Jak se opovažujete?! Vy jste uloupili mé dětství svými prázdnými slovy. Já patřím mezi ty šťastné, jiní lidé umírají. Vymírají ekosystémy, jsme na počátku velkého vyhlazení. A vy o tom nechcete mluvit. Vykládáte jen pohádky o ekonomickém růstu,“ pronesla s třesoucím se hlasem.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) si také o Gretině projevu myslí své. V pořadu Zuzany Bubílkové na rádiu Impuls řekl, že takovéto chování mladé aktivistky akorát polarizuje společnost a nic dobrého nepřinese.

Související články

Další články