Trendy
válka na Ukrajině EURO 2024 Karel Gott Zápisník alkoholičky

Václav Jelínek srazil chodce a pak nadýchal alkohol: Jaký mu hrozí trest?

Václav Jelínek z bandu Lunetic na archivní fotce z roku 2011.
Zdroj: Herminapress
Předchozí Další
+ Dalších 6 fotografií
nehoda

Jak redakce eXtra.cz již informovala, Václav Jelínek (43) z kdysi chlapecké skupiny Lunetic po návratu ze sobotního koncertu Leoše Mareše (46) na dálnici v Mladé Boleslavi srazil chodce, který následkům zranění podlehl. Policie mu sebrala řidičák a nehodu vyšetřuje. Redakce eXtra.cz zjišťovala, co umělci hrozí. Může se hrát o roky ve vězení, ale i o pouhý přestupek.

Václav Jelínek: Trestný čin?

Hvězdě Lunetiků Václavu Jelínkovi při opakované dechové zkoušce naměřili do 0,4 promile. Policie eXtra.cz zároveň potvrdila, že poté došlo i k odběru krve. A přestože někteří někdejšího idola statisíců slečen už pomalu vidí v kriminále, nemusí vůbec dojít k žádnému trestnímu řízení.

„Pokud vycházím z toho, co se o nehodě psalo ve veřejných zdrojích, trestný čin to není. Hladina alkoholu do 0,4 promile nejspíš nemohla mít vliv na to, co se stalo. Po nikom nemůže být vyžadováno, aby předpokládal, že se večer bude po dálnici pohybovat chodec, který se ji navíc rozhodne přejít. Může, ale také to nemusí být přestupek. Záleží na výsledcích rozboru krve, pokud k němu opravdu došlo. Je to ale poměrně složitá problematika a bez znalosti přesných informací se nedá jednoznačně předvídat výsledek vyšetřování,“ sdělila eXtra.cz JUDr. Klára Long Slámová.

Podobně, ale obšírněji, hovoří další odborník.

Aby občan naplnil skutkovou podstatu trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, musel by mít nad jedno promile alkoholu v krvi. Zde se hovoří o hladině do 0,4 promile při orientační dechové zkoušce. Při odborném lékařském vyšetření a odběru krve by mohla být teoreticky naměřena i vyšší hladina. Pokud by to ale zjištěno nebylo, mohou takovému řidiči klást za vinu maximálně to, že byl ovlivněn v míře do 0,4 promile, což pro klasifikaci trestného činu nestačí. To je ale jen jedna část problému,“ upozorňuje pro eXtra.cz JUDr. Jan Zůbek z webu Dopravní právo.

Rozhodnou znalecké posudky

„Druhá část je pak složitější. Při vyšetřování dopravní nehody bych se zabýval jak chováním řidiče vozidla, tak chováním chodce. Jen z toho, že přecházení dálnice chodcem je zakázáno, neplyne závěr, že chodec zavinil dopravní nehodu. Víme jen to, že porušil povinnost stanovenou zákonem, stejně jako to, že řidič pravděpodobně porušil povinnost, že nemá před jízdou požívat alkoholický nápoj. Z tohoto izolovaného úsudku nemůžeme udělat další, že dopravní nehoda vznikla porušením povinnosti chodce,“ upozorňuje znalec paragrafů se specializací na dopravu.

„Dá se předpokládat, že budou vypracovány znalecké posudky. Hodně záleží na tom, jak dobře bylo udělané ohledání místa činu, jestli víme, kde bylo místo střetu, jestli je zkrátka možné dobře rekonstruovat děj, skládat ho do mozaiky. Pokud ano, znalec by z toho mohl být schopen vyvodit, v jaké vzdálenosti a kdy zhruba řidič mohl chodce vidět. Pokud tohle bude vědět a bude znát, jakou rychlostí auto jelo, může učinit závěr, jestli mohl na situaci zareagovat snížením rychlosti nebo vyhnutím se střetu. Může také vyhodnotit, že řidič střetu s chodcem už nemohl nijak zabránit. Musí se zkrátka zjistit, který z jevů vedl k následkům,“ vysvětluje advokát.

Co mu hrozí

Teprve potom, kdyby znalec zjistil, že řidič nereagoval včas, i když reagovat mohl, pak můžeme spekulovat o tom, jestli hlavním důvodem, nebo jedním z několika důvodů, nebylo to, že jeho centrální nervový systém mohl být ovlivněný alkoholem. Pak by mohl mít zpomalenou reakci,“ popisuje složitosti vyšetřování.

Pokud by byl Václav Jelínek nakonec pravomocně usvědčený z usmrcení z nedbalosti, zvlášť kvůli porušení povinnosti zdržet se před řízením alkoholu, hrozil by mu trest odnětí svobody od 1 do 6 let vězení.

Naděje

Redakce eXtra.cz nicméně získala v úterý svědectví, které, pokud se potvrdí, může hrát Jelínkovi do karet.

„Co jsem dostal informace, pán měl být údajně opilý a v černém oblečení, takže ho nebylo vůbec vidět. Vašek měl duchapřítomně strhnout auto na stranu, jinak by to byl čelní náraz a je otázka, jestli by tu ještě dnes byl i on s manželkou. A pár set metrů za nimi ve vedlejším pruhu jelo to druhé auto,“ sdělil nám manažer Lunetiků Zdeněk Obhlídal.

Jestliže se takové informace potvrdí, mohly by mít výrazný vliv na posouzení případu. Pokud by svědci uvedli, že se chodec choval z důvodu opilosti nepředvídatelně, může to vést k tomu, že řidič s tím nemohl nic dělat. A pokud měl skutečně ve tmě černé oblečení, byla by to významná skutečnost. Pak by se pravděpodobně výrazně snižovala možnost ho spatřit včas. To vše znalci budou brát v úvahu,“ sděluje expert na dopravní právo.

„I když by nakonec řidič nebyl zodpovědný za usmrcení chodce, pořád může být zodpovědný za přestupek řízení pod vlivem alkoholu. Tam je dolní hranice 0,24 promile,“ připomíná Zůbek.

První pomoc

Svědectví lidí, že zpěvák po nehodě velmi aktivně pomáhal sraženému chodci, mu prý sice může pomoci, ale ne při policejním vyšetřování.

„Občané mají obecnou povinnost poskytnout první pomoc, pakliže jsou účastníky dopravní nehody. Pokud by dotyčný byl nakonec obviněný z trestného činu, soud by ale mohl přihlížet k tomu, že se chodce snažil aktivně oživovat. V trestním řádu totiž je, že soud přihlíží i k chování obviněného po činu. Soud by pak zde mohl zhodnotit, že snaha pomoci byla určitě vyšší, než kdyby si jen stoupl stranou a s cigaretou čekal, než přijede záchranka. Každý soudce je nicméně z jiného těsta, takže se to nikdy nedá předjímat,“ uzavírá advokát Jan Zůbek.

Kateřina Ujfaluši o intimních scénách v Ulici: Přítele to zamrzelo, ale už se uklidnil, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy